Ankara’nın merkezi olan Kızılay’da her gün gördüğümüz onlarca çocuk dilenciyi Hürriyet Ankara ekibi adım adım izleyip nasıl bir oluşum içinde olduklarını gözler önüne serdi.

Gün içerisinde yaya trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerin başında gelen Kızılay’da Karanfil, Konur, Yüksel Sokak’larda, trafik ışıklarında Ankaralılar her gün onlarca dilenciyle karşılaşıyorlar. Yaşları 3-10 arasında değişen dilencileri zorla dilendiren şebeke kameralarla an be an izlendi. Görünen kısmıyla 6 kişi olan çete üyeleri, küçük çocukları kırmızı ışığa getirip bırakıyor ve ışıklarda bekleyen, ya da karşıdan karşıya geçen kişilere mendil uzatarak dilendiriyor. Giyimleri ve tipleri son derece düzgün olan küçük çocuklar topladıkları paraları belirli aralıklarla kendilerinin her hareketini izleyen kişilere teslim ediyor.

Sabah saatlerinde dilenmeye başlayan küçük çocuklar, havanın kararmasıyla beraber kendilerini getiren kişilerin yanına giderek mesailerini bitiriyorlar. Yaşları 20-30 arasında olan çete liderleri küçük çocukları yanlarına alarak gözden kayboluyorlar. Toplanan paraları alan bir kişi de Sakarya Caddesi’ndeki bir döviz bürosuna giderek paraları tümletiyor ve zarfın içerisine koyarak gözden kayboluyor. Sabah saatlerinden başlayarak bütün süreci kameraya çeken Hürriyet Ankara ekibi emniyet birimlerine çağrıda bulundu.

Bizler de Haber06.net ekibi olarak çocuk istismarcılarının kısa sürede yakalanarak en ağır şekilde cezalandırılmaları gerektiğine inanıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here