Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli olma özelliği taşıyan Gerede Tüneli‘nin inşaatında sona yaklaşıldı.

Ankara’ya içme suyu temin etmek amacıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapımına başlanan ve şu an %86’sı tamamlanmış olan Gerede Tüneli sayesinde 2050 yılına kadar Ankara’ya yetecek içme suyu taşınması planlanıyor. Yılda 226 milyon metreküp suyun Çamlıdere Barajı’na aktarılması hedeflenirken proje sayesinde suyun memba kalitesinde olacağı belirtildi.

Kentsel Dönüşüm Projeleri ve sanayi yatırımları ile nüfusu da hızla artan Ankara’da bu proje sayesinde içme suyunda sıkıntı çekilmeyeceği ve en az 2050 yılına kadarki içme suyunun temininin başarılı şekilde sağlanacağı açıklandı. Proje hakkında açıklamalarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu daha önce içme suyu probleminin çözümü için yapılan projelerin elektrik tüketim maliyeti nedeniyle askıda kaldığını, Gerede Tüneli sayesinde enerji tüketimi olmadan Çamlıdere Barajı’na kadar su getirilebileceğini belirtti.

Daha önce de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Ankara’nın su problemini çözmek için Kızılırmak’tan su getirme projesi yapmış, milyon dolarlar harcanan proje amacına ulaşamamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here