Son aylarda hızla artan akaryakıt fiyatları iki senedir zam alamayan taksicilere de yansıdı. Dün geceden itibaren Ankara’daki taksimetre açılış ve kilometre başı fiyatlarına zam geldi.

2 yıldır zam yapılmayan Ankara’daki taksimetre tarifelerine bugün itibariyle zam geldi. Gelen zammın ardından taksimetre açılış fiyatı 4 TL olurken kilometre başına yazan tutarda 3 TL oldu. Artan benzin ve gaz fiyatlarının ardından mecburen zam yaptıklarını belirten Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Zafer Şener akaryakıttaki ÖTV oranının da düşürülmesini istedi. Kendilerinin de zam yapmak istemediklerini, fakat artan akaryakıt fiyatı ve akaryakıt ötv fiyatları nedeniyle zam yapmaya mecbur kaldıklarını, esnafın masraflarını karşılayamadığını belirten Başkan Şener, ÖTV oranlarında indirime gidilirse bir daha zam yapmayı düşünmediklerini belirtti.

Dün gece başlayan taksimetre ayarları bugün de devam ederken, taksimetre ayalarının Antares önündeki Halil Sezai Erkut Caddesi üzerinde yapılması burada trafiğin akmasına neden oldu. Yaklaşık 7 bin 700 araç taksimetre ayarı yaptırmak için burada sıraya girerken, tarife ayarları bu akşam saat 19:00’a kadar devam edecek.

Taksiciler de yapılan zammın ardından taksimetre ayarı yapılması için alınan fahiş fiyattan son derece rahatsız olduklarını belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir