Almanya’nın Gaggenau kentinde Türk vatandaşlara konuşma yapmak için giden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Alman makamlarınca toplantının iptal edilmesine sert tepki gösterdi.

Fransa’da Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin açılışını yaptıktan sonra, daha önce planlanmış ve gerekli izinlerin alınmış olduğı Gaggenau kentine vatandaşlara hitap etmek için gelen Bozdağ, belediyenin otopark yetersizliğini gerekçe göstererek toplantıyı son dakikada iptal ettiğini açıkladı. Toplantıyı organize edenlerin çözüm bulmak için başka toplantı mekanları bakmasına da Alman polisinin zorluk çıkardığını belirten Bozdağ, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer alan toplantı hakkının Alman yetkililer tarafından engellendiğini açıkladı. Ülkelerinde ifade ve fikir özgürlüğü olduğunu iddia etmelerine rağmen bu tür zorluk çıkararak konuşma yapmasını engelleyen yetkilileri sert bir dille eleştiren Bakan Bozdağ, özellikle PKK’lı teröristlere herşeyin serbest olduğu bir ülkede kendisine böylesi bir tutumun anlaşılabilir bir yanı olmadığını ifade etti.

PKK’lı teröristlere her fırsatta destek veren ve ülkelerinde barınmalarına, toplantı ve gösteri yapmalarına izin veren Alman yönetimi Bekir Bozdağ’ın yanı sıra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de programının iptal ettikleri öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir