TİKA'dan Agadez Sultanlığının karşılama odasına restorasyon
TİKA'dan Agadez Sultanlığının karşılama odasına restorasyon

TİKA tarafından Nijer’in Agadez eyaletinde Agadez Sultanlığının karşılama odasının restorasyonu yapıldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) göre Nijer’in Agadez eyaletinde Agadez Sultanlığının karşılama odasının restorasyonu yapıldı. Karşılama odasının açılış töreni Agadez Sultanı Oumarou Ibrahim Oumarou, Agadez Valisi Sadou Soloke ve Agadez Bölgesi Belediyeler Konseyi Başkanı Mohamed Anacko, bürokratlar ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Programın açılışında konuşan Agadez Sultanı Oumarou Ibrahim Oumarou İstanbuleva halkının tarihinden bahsederek, ”İç anarşi ve dış tehditler neticesinde Tuareg halkı, birlik ve kimlik sorununa kalıcı bir çözüm aramaya yöneldi. Oluşturulan konfederasyonların içinde çok etkin olan din adamları meseleye el attılar ve daimi bir çözüm önerdiler.İçlerinden birinin üstünlüğünü kabul etmeyen konfederasyonların davranışları neticesinde, çözümü yurt dışında bir lider aramakta buldular. Bu lider dünyadaki birçok insanlar tarafından hürmet gören bir imparatorluktan gelmeliydi. Bu yüzden uzak bir ülkede bir sultana gitmeye karar verildi. Bu güvenli olmayan ve asil misyonu yapmak için yola çıkan ve 400 savaşçıdan oluşan kuvvetli bir kervan yolda çoğu zorlukla karşılaşıyor. Engebeli gezi koşullarından dolayı kervandan sadece 7 delege Bab-ı Ali’ye ulaşmayı başardı ve Sahara sınırlarında halklarını mahvedebilecek olan sorunları Padişah’a anlattı. Bu konularda fazla hassas olan Padişah, cariyelerinden birinden olma bir şehzadeyi bu meslek için atama etti. Şehzade, fedaileri ve saray maiyetinden oluşan heyet yola çıktı. Yabancı Sultan, Tuareg halkının kendisini rütbesiyle onurlandırdığı bir atmosferde bölgeye ulaştı. Düzenlenen güvenoyu töreni için dağıtılmış konfederasyonların delegeleri bu tarihsel etkinliğe gösteri edildi” ifadelerini kullandı.

Sultan Yunus’un soyundan geldiğini bildiren Agadez Sultanı Oumarou İbrahim Oumarou, kadı görevi görerek kabileler arasındaki uyuşmazlıkların çözümünde faal rol üstleniyor. Nijer devleti nezdinde itibarı olan Sultan’ın bununla birlikte bölgenin gelişimi ve açlığın azaltılması, işsizlerin iş bulmalarına tezgâhtar olma, evlenecek imkanı olmayanlara destek olma gibi sosyal işlevleri de bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here