Suudi Arabistan Büyükelçisi Khereiji'den bölgesel krizler için işbirliği çağrısı
Suudi Arabistan Büyükelçisi Khereiji'den bölgesel krizler için işbirliği çağrısı

Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Walid Bin Abdul Karim El Khereiji, bölgesel krizlerin çözümü için iki ülkenin iş birliği yapması gerektiğini söyledi.

Suudi Arabistan’ın 88. Ulusal Günü nedeniyle bir resepsiyon düzenlendi. Büyükelçi Walid Bin Abdul Karim El Khereiji’nin konut sahipliğinde SJW Marriott Otel’de düzenlenen resepsiyona fazla sayıda davetli ve manâlı ad katıldı. İki ülkenin ulusal marşlarının okunmasının ardındaki Büyükelçi Khereiji konuklara hitap etti. Arap-İslam dayanışmasını takviye etmek, milletlerarası uzlaştırma ve güvenliği pekiştirmek için liderlerin gösterdikleri çabaya değinen Khereiji, “Ülkemiz liderleri diğer ülkelere karşısında politika ve tutumlarında şımartma, barışı yayma, şiddetin reddi, insam hakları ve ilkelerine saygı ve başkalarının işlerine karışmamaya çağrıda yer alan temellere dayalı enerjik bir yaklaşım benimsemektedirler. Bu bağlamda Suudi Arabistan Krallığı ve Türkiye Cumhuriyeti birbirlerine tarihsel ilişkilerle tabi olduğu gibi arasında öyle fazla kültürel karşılıklı paydalar da bulunmaktadır. Yöresel krizlerin çözümü için bölgedeki dengelerde ağırlıkları bulunduğuna göze çarpan etmek isterim. Dolayısıyla iki ülkenin iş birliği kuşkusuz halklarımızın yararına olacaktır” şeklinde konuştu.

Resepsiyonda konuşan Yargı Bakanı Abdulhamit Gül ise, iki ülke arasında yeni işbirliği projelerinin ele alınacağını ve ikili ticaret hacminin gelişmesine karşın adımlar atılmasını hedeflediklerini kaydetti.

Resepsiyona Aile Alıştırma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Yargı Bakanı Abdulhamit Gül, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve eski bakanlardan Naci Ağbal, Mehmet Yıldırım, Taner Yıldız, Mehdi Eker ve Emrullah İşler katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here