Uzmanlardan anne adaylarına bamya yiyin tavsiyesi
Uzmanlardan anne adaylarına bamya yiyin tavsiyesi

Bilirkişi Diyetisyen Yeşim Ay Atik, bamyanın günlük perhiz lifi ihtiyacının yüzde 10’unu karşıladığını, böbrek, yürek, diyabet, cilt, solunum hastalıkları ile hamileler için yardımcı bir beslenme olduğunu söyledi.

Bilirkişi Beslenme Uzmanı Yeşim Ay Atik, bamyanın afiyet açısından yardımcı bir gıda olduğunu belirtti. Yeşim Ay Atik, “Son dönem yapılan çalışmalar cisim işlevlerinin dinç bir şekilde sürdürülmesinde probiyotik bakteriler ve prebiyotik besinleri gündemimize taşımıştır” dedi.

Atik, “Probiyotikler bağırsaklarımızda bulunan, gıda ve içeceklerimizdeki toksik ve zararlı maddeleri temizleyen, bağışıklığımızın kuvvetlenmesi, kolesterolümüzün ve şekerimizin düzenlenmesi gibi bize hizmet eden yardımsever bakterilerdir. Prebiyotikler ise bu bakterilerin daha dinç olması, daha hızlı çoğalabilmesi için onları besleyen gıdalardır.”

Hangi hastalıklara iyi gelir

Beslenme Uzmanı Yeşim Ay Atik, bamyanın doğum kusurlarını önlediğini ve bebeğin dinç bir şekilde büyümesine asistan olduğuna dikkat çekerek bamyanın içerisinde yer alan C vitamininin cenin gelişiminde manâlı bir rol oynadığını belirtti. Atik, “Bamya ayrıca C ayrıca de B9 vitamini açısından zengindir” dedi.

Ülkemizde bilhassa son zamanlarda çoğalan şeker hastalığı ve böbrek hastalarından ısrarla bamya tüketmelerini isteyen Beslenme Uzmanı Ay Atik, “Lif ve diğer beslenme maddeleri doğru, bamya vücudun kan şekerini dengeler ve diyabete yardımcı olur. Ahenkli bamya tüketimi mümkün böbrek hastalıklarını önlemektedir. Böbrek hastalıklarının yarıdan fazlası şeker hastalığı sonucu oluştuğu için bu şart keza diyabetle ilişkilidir. Bamya diyabeti azaltıp böbrek hastalıkları riskini en üye indirir. Keza bamya, astım gibi solunum sorunlarına iyi geldiği tanıdık C vitamini içerdiğinden C vitamini içeren meyve ve sebzeler harcamak az bir miktarda olsa bile, solunum sorunlarını en üye indirmeye destek eder” ifadelerini kullandı.

Bamyanın faydaları

“Bamyayı birçok insan sevmez ancak faydaları da saymakla bitmez” diyen Diyetisyen Ay Atik, bamyanın faydalarını şu şekilde sıraladı:

“Bamya vitamin mineral antioksidan içeriklerinin yanı sıra içerdiği çözünebilir ve çözünmez lifler sayesinde önemli bir prebiyotik besindir. B vitaminin sentezlenmesinde rolü olan faydalı bakterilerin yayılmasını kolaylaştırır. Bamyanın içerisinde bulunan çözünebilir lif, yemeğin bağırsaklarda daha hızlı hareket etmesini sağlayarak kabızlık, şişme, artı gaz gibi sindirim sistemi sorunlarını azaltır. İnce bağırsakta emilimin düzenlenmesine asistan olur ve dışkının hacim kazanarak vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Mide hacmini artırarak doygunluk duygusal verir ve kilo vermeye tezgâhtar olur. Bağırsaklarda sağladığı önemli prebiyotik katkı ile içerisinde bulunan lif bir uçtan bir uca şekerin emilimini yoklama etmektedir. Bu bakımından şeker hastalarının sıklıkla ve rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. İçeriğindeki C vitamini baştan sona bağışıklık sistemini güçlendirir. A vitamini tamamen göz sağlığını korur ve cilt sağlığı için avantaj sağlar. Özellikle hamilelik döneminde zengin folik asit içeriğinden dolayı anne karnındaki bebeğin beyin gelişimine katkı maddesi sağlar. Kanın pıhtılaşmasını karşılayan ve kemik sağlığı için manâlı olan K vitamini açısından zengindir. Ama kan sulandırıcı kullanan bireylerin jurnal K vitamini alımına dikkat etmesi gerektiğinden bamya tüketiminin de dengeli olması önemlidir. Demir, kalsiyum, manganez ve magnezyum içeriği acısından zengin olan bamya, mevsiminde taze olarak tüketilebileceği gibi kurutularak ve yerinde şartlarda dondurularak mevsim haricen da rahatlıkla tüketebileceğiniz yardımsever bir besindir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here