ATO'dan gelir iyileştirme çalıştayı
ATO'dan gelir iyileştirme çalıştayı

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) pastacılar, çikolatacılar ve tatlıcılar iş grubuna yönelik olarak düzenlediği Gelir İyileştirme Çalıştayı’nda sektörün sorunları ve çözüm önerileri ele alındı.

ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, çalıştayın açılışında ATO Idare Heyeti Başkanı Gürsel Baran namına yaptığı konuşmada, pasta, çikolata ve tatlı sektörünün, sahip olduğu kaliteli meslek gücü ve ekonomiye katkısı bakımından önemli bir hizmet sektörü olduğunu söyledi. Ankara Ticaret Odası’nın en manâlı organının, 157 bini aşkın üyeyi temsil eden iş komiteleri olduğunu gösteren Yılmaz, “Komitelerimizin çalışmaları yoluyla sektörlerin sorunlarını, taleplerini ve çözüm önerilerini tespit edip o doğrultuda çalışmalar yürütüyoruz” dedi. Yılmaz, Türkiye’nin kuvvet günlerden geçtiğini hatırlatarak, ATO üyelerinin sorunlarını çözmek için doğaüstü bir uğraş gösterdiklerini anlattı. “Bizler Ahilik geleneğinin günümüzdeki temsilcileriyiz” diyen Yılmaz, iyi ahlakı, doğruluğu, kardeşliği ve yardımseverliği savunan Ahilik geleneğini sürdürmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen çalıştayda ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Fatih Çetinkaya, ATO Pastacılar, Çikolata ve Tatlıcılar Iş Komitesi Başkanı Doğanalp Yusuf Çiftlik Sahibi, Komite Üyeleri Hamza Daşdan ve Serkan Öz, Gazeteci-Yazan Nihat Genç ile Doç. Dr. Levent Eraslan da birer tavır yaptılar. Genç, Osmanlı Devleti’ndeki lonca teşkilatını misal vererek ekonomik sıkıntıların aşılmasında örgütlenmenin ve kooperatifleşmenin önemine değindi. Doç. Dr. Levent Eraslan ise “Alıcı Gözünden Çikolata, Pasta, Fırın ve Tatlı Sektörü” konulu araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Tarım ve Orman Bakanlığı Yiyecek İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanlığı Uzmanı Ahmet Güngör de ürün mevzuatı geliştirilmesi konusundaki sunumunun peşinde katılımcıların sorularını yanıtladı.

Bölge bazlı ruhsat sınıflandırılması, hammadde ve güya mamul alım satım iyileştirilmesi, kalifiye eleman temini ve yiyecek ürün tebliğinin güncellenmesi konularının ele alındığı çalıştaya ATO Meclis Üyeleri Abdulbekir Yılmaz, İbrahim Ayhan ve Zinnur Erol ile 16 No’lu Ekmek ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi, 40 No’lu Pastacılar, Çikolata ve Tatlıcılar Iş Komitesi ve 60 No’lu Restoran, Restoran, Kafe Hizmetleri Meslek Komitesi üyeleri ve sektör temsilcileri katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here