Çocuklar Mesleki Eğitim Beceri Testi 'nde ASOSEM'de bir araya geldi
Çocuklar Mesleki Eğitim Beceri Testi ‘nde ASOSEM’de bir araya geldi

OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar TÜTEK’in konut sahipliğinde gerçekleşen programa, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, Sincan Kaymakamı Abdullah Küçük, Ulusal Eğitim Bakanlığı Müşavirleri Adem Çilek ve Murat Bağcı ve Bölgede bulunan eğitim kurumlarının yöneticileri katıldı.

Toplantının başlangıç konuşmasını yapan OSB Idare Heyeti Üyesi Serdar TÜTEK, misafirlere 1.OSB deki bütün eğitim kurumları (ASO Teknik Koleji, Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi, Hacettepe Üniversitesi Iş Yüksek Okulu, ASO Çocuk Yuvası, ASOSEM ve Model Fabrika) ve uygulamaları hakkında detaylı bilgiler verdi.

OSB Idare Heyeti olarak eğitime büyük tartı verildiğinin altını çizen TÜTEK, “Üreten nesiller yetiştirmek nedeniyle, OSB’de yer alan sanayicilerimizle işbirliği yaparak ülkemizin geleceğine değerinde katan, lider, reformcu ve üreten bireyler geliştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. ASO Teknik Koleji ile mesleki eğitimin en önemli gereksinimi olan modern teknolojiyi kullanarak yeni tür eğitim anlayışını ülkemize getirmiş olmanın gururu ve mutluluğunu yaşamaktayız. ASO Teknik Koleji’nde dünya standartlarında mesleki eğitim ekipmanlarıyla öğrencilerimize son teknolojiyle eğitim alma imkanı tanımanın yanı sıra Türkiye’nin önde gelen eğitim kadrosuyla gençlerimiz kesin ellerde meslek hayatına hazırlanıyor” diye konuştu.

Mesleki ve Teknik eğitim alanında mezun olan öğrencilerin istihdamının sağlanması ve sanayinin büyük oranda gereklilik duyduğu kalifiye meslek gücünün tedarik edilmesi nedeniyle Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi’nde uygulanan SİMEP projesi hakkında ayrıntılı bilgiler veren TÜTEK, ”SİMEP Mesleki Eğitim Sisteminin hedefi; Sanayicimizin istediği modelde elemanların sosyal yönden de geliştirilerek yetiştirilmesinin sağlanması ve çocuklarımızın mesleki yeterliliklerini en iyi gösterebilecekleri alanlarda bu eğitimlerin yapılmasıdır. Bu eğitim sisteminin sonucunda; çocuklarımızın yeteneklerine en uygun alanlarda ve teknolojinin istediği verimlilik ve kalitede sosyal yönden de yetişmiş bir birey olarak istihdam edilmeleri öngörülmekte ve bu öngörü Bölgemizde 12 yıldır galibiyet ile gerçekleştirilmektedir. Bugün burada çocuklarımıza uyguladığımız, Mesleki Eğitim Beceri Testi (MEBET) testi ile çocuklarımızın seziş kapasitesi, el, kol ve akıl koordinasyonu, aritmetiksel hafıza yürütme yetenekleri, üç boyutlu uzaysal idrak yetenekleri, sözel yetenekleri, simetri yeteneklerini belirleyeceğiz. Deneme sonuçları bizlere çocuklarımızın ilgileri hangi yönde, becerileri hangi dala yerinde, motorik becerileri, yetenekleri neye yatkın gibi sorulara yanıt bularak bilimsel veriler ile çocuklarımızı dürüst yöne yönlendirmiş olacağız. Bu kapsamda okullarımızda görevli tüm öğretmenlerimiz, sadece bölgemizde veya Ankara da değil, aynı zamanda Türkiye’nin diğer şehirlerde olan diğer okullara da ziyaretler gerçekleştirerek, SIMEP projesinin 12 takvim başarı hikayesini anlatarak eğitimler veriyor. Önümüzdeki süreçte yeni işbirlikleri geliştirmek ve hoş projelere imzalamak için çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Yapılan sunumları ilgiyle izleyen konuklar, OSB’de uygulanan eğitim faaliyetlerine her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını dile getirdiler.

Program, birlikte yenilen öğle yemeğinin peşinde, ASOSEM ve Model Fabrika’nın eğitim ve başvuru formu atölyelerinin detaylı bir şekilde gezilmesiyle sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir