Bayan yazarlar haftası başladı
Bayan yazarlar haftası başladı

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmalarıyla Türkiye’nin birincil “Mor Bayrak”lı yerel yönetimi olan Çankaya Belediyesi’nin bu sene ikinci kez düzenlediği “Bayan Yazarlar Haftası” başladı.

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki sağduyu çalışmaları ve kayda değer projeleriyle Türkiye’nin ilk “Mor Sancak”lı yerel yönetimi olan Çankaya Belediyesi’nin bu yıl ikinci kez düzenlediği “Kadın Yazarlar Haftası” başladı.

Ayizi Yayıncılık’la işbirliği yapılarak düzenlenen etkinliğin ilk konuğu “Her İşte Bir Hayır Vardır” kitabıyla, Ekin Uyanık oldu. Kurnaz, Çankaya Belediyesi Mali Hizmetler Buluşma Salonu’nda düzenlenen söyleşide, kendisini geliştirme aracı olarak yazmayı seçtiğini belirterek, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e, düzenlediği kültür sanat etkinlikleri dolayısıyla teşekkür etti. Yazan, işitme engelli bireyler için göze çarpan diliyle anlatımın da eşzamanlı olarak gerçekleştirildiği söyleşide, okurların sorularını bir bir yanıtladı.

Çankayalı edebiyat severlerin yoğun alaka gösterdiği söyleşide, Yüksek Sadakat Müzik Grubu’nun eski solisti Cemil Demirbakan ve İnsan Hakları Savunucusu İlknur Üstün de yer aldı.

Kadın yazınında Ayizi’nin yolculuğu

Kadın Yazarlar Haftasının ikinci etkinliğinde ise Ayizi Yayıncılıktan Aksu Bora, İlknur Üstün ve Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Sema Kendirci katılımcılarla buluştu. Akşam saatlerinde Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide Aksu Bora, Türkiye’de bayan edebiyatının gerekliliği üzerine başladıkları çalışmalarda doğan Ayizi Yayınlarının yolculuğunu izleyenlere aktardı. Bayan dayanışmasıyla Ayizi kadınlarının her geçen gün çoğaldığından söz eden Bora, Feminist Yaşam Öyküsü Atölyesi ile yurtdışındaki feminist hareketlerinin de dikkatini çektiklerini, basılan kitap sayısının kısa sürede 61’e ulaştığını da sözlerine ekledi.

Ayizi’nin bir bayan dayanışması eseri olduğundan laf eden Üstün ise, yaparak öğrendikleri birincil günlerde bayan dayanışmasının güzel örnekleriyle çoğaldıklarından söz ederek, kısa sürede Türkiye’de sözü edilen işlerin ortaya konduğunu dile getirdi. Üstün keza, yurtdışı ve Türkiye’den bayan hareketleri çalışmalarından da örnekler verdi. Türkiye’de kadın hareketi tarihinin bilinmediğinden, bu yüzden bayan yazınının gerekliliğinden söz eden Türk Kadınlar Birliği Genel Başkanı Sema Kendirci ise, cumhuriyetin ilanından önce kurulmak istenen Kadınlar Millet Fırkası ve Meclis’teki milletvekillerinin Atatürk’e rağmen kadın hakları ve kadın hareketlerine aleyhinde dayanıklılık gösterdiklerini aktardı. Kendirci, bayan hakları mücadelesinin önündeki engellerin kadına şiddeti besleyen anlayışı da beslediğini ifade etti.

Etkinlikler 28 eylül’e değin sürecek

28 Eylül tarihine dek Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek haftada, tüm katılımcılara, “Her İşte Bir Hayır Vardır”, “Baş Harfi F”, “Bayan Sağlığı Hareketinden Sesler”, “Bu Toprağın Ötekileri”, “Dünyanın Tüm Pastaneleri”, “Babam Yalnız Öldü” kitapları da armağan ediliyor.

Etkinliklere ilişkin detaylı bilgi www.cankaya.bel.tr adresli internet sitesinden alınabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here