Takriben 10 bin konut abonesi kartlı su sayaçlarını faturalı sayaçlarla değiştirdi
Takriben 10 bin konut abonesi kartlı su sayaçlarını faturalı sayaçlarla değiştirdi

Günlük ortalama 100 kişinin tatbik yapmasıyla faturalı sayaç aboneliğine geçenlerin sayısı 10 bine yaklaştı.

Başkentlilerden gelen talep üzerine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla yapılan değişiklikle sayaç değişimleri başladı.

Jurnal ortalama 100 kişi başvuruyor

Ön ödemeli kartlı hidrometre kullanan abonelerin sayaçlarını faturalı mekanik sayaçlarla değiştirebilmesine ilişkin düzenlemeye geçilmesiyle birlikte şu ana kadar 9 bin 335 abone bu işlemi gerçekleştirdi.

Düzenlemenin peşinde günde sıradan 100 abonenin kartlı su sayacını mekanik sayaçla başkalaşmak için başvuruda bulunduğunu ifade eden ASKİ Abone İşleri Daire Başkanı Orhan Ekinci, “Kartlı sayaçtan mekanik sayaca geçişte yoğunluk yaşıyoruz. Vatandaşlara rahatlık sağlanarak, 10 dakika içerisinde işlemleri bitiriliyor. Bir vakit daha sonra da sayaçları takılıyor. Yeni uygulamadan Başkentliler son derece memnun” dedi.

Değişime konutlardan başlandı

Ön ödemeli karta yüklenen suyun beklenmedik zamanlarda tükenmesi abonelerin en davacı olduğu konuların başında gelirken, yaşanan mağduriyetleri ortadan uyandırmak için birincil etapta sayaç değişimi ev aboneliklerinden başladı.

Başkent’in içme ve yararlanma su ihtiyacını tedarik eden ASKİ Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı toplam 2 milyon 278 bin 239 bin abone bulunduğunu gösteren Ekinci, toplam 429 bin 367 ön ödemeli kartlı sayaç abonesinin 364 bin 813’ünün ev abonesi olduğunu söyledi.

Sayaç değişimi nasıl yapılıyor?

Kartlı sayaçlarını mekanik sayaca (faturalı) dönüştürmek isteyen konut aboneleri “www.aski.gov.tr” adresinden detaylı data alabileceği gibi başkalaşım imkanından faydalanmak isteyen abonelerin, ASKİ Genel Müdürlüğü Abone İşleri Daire Başkanlığı’na müracaat etmeleri gerekiyor.

Sayaçların değişimini konut sahiplerinin yapabileceğini vurgulayan Ekinci, sayaç değişimi konusunda şu bilgileri verdi:

“10 yılı geçen sayaçlarda 144 lira 15 kuruş, 10 yılın altındaki sayaçlarda ise yalnızca güvence bedeli olarak 81 lira 45 kuruş geçiş işlemi ücreti alıyoruz. Abonelerimiz tapu fotokopisi ve nüfus cüzdanıyla başvuru yapabilir. bunun dışında ev sahibi başkasının üzerindeki aboneliği kendi üzerine alırken zelzele sigortasını (DASK) da yaptırarak, başvuruda bulunabilir.” (AYŞ-BC -HA-Y)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir