Bükreş'ten Çankaya'ya kardeş şehir halkı
Bükreş'ten Çankaya'ya kardeş şehir halkı

Romanya’nın başkenti Bükreş’in en büyük belediyesi olan Sektör 1 Belediyesi ile imzalanan protokolle kardeş büyük kasaba sayısı 16’ya çıktı.

Çankaya Belediyesi lokal yönetimler alanında ülkeler ve halklar aralarında kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesi ilkesini benimseyerek protokol imzaladığı kardeş kentlere Romanya’nın başkenti Bükreş’in Sektör 1 Belediyesini de ekledi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliğinde gerçekleşen imza törenine Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Sopanda, Sektör 1 Belediye Başkanı Daniel Tudorache ve beraberindeki heyet katıldı.

Taşdelen: “Bu işbirliği kardeşliğimize katkı sunacak”

Sektör 1 Belediyesini ağırlamaktan ve kardeş kent protokolü imzalamış olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyduğunu bildiren Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Çankaya, Türkiye’de özel bir ilçe. Çünkü Cumhuriyeti’nin kurulduğu, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu bir ilçe. Yine benzer şekilde bütün devlet yönetiminin yer aldığı ve Türkiye’nin yönetildiği bir ilçe. bununla birlikte 1 milyon nüfusuyla Türkiye’nin en büyük ilçesi. Ben bu protokolün imza aşamasına gelmesinde büyük katkıları olan Sayın Büyükelçiye teşekkür etmek istiyorum. Kendisi ziyaretinde Bükreş’te aynı Çankaya gibi özelliklere sahip bir belediyenin varlığından laf etmişti. Konuşmalarımızda Sektör 1 Belediyesi ile kardeş şehir olma fikri konusunda uzlaşmaya vardık. Türkiye’nin başkenti Ankara, Ankara’nın başkenti de Çankaya’dır. Bu anlamda Çankaya ile benzer özelliklere sahip Sektör 1 Belediyesi ile Çankaya’nın kardeş olacağına ve ilişkilerimizi daha da ilerleteceğimize içten gelen inanıyorum. Bu işbirliği Türk-Romen kardeşliğine katkı sunacaktır” dedi.

İki başkan arasında neşelendirici futbol sohbeti

Protokol öncesi iki başkanın futbol sohbeti neşeli anlar yaşattı. Taşdelen’in “Romanya bizim fiilen kardeş gördüğümüz bir ülke. Çünkü özellikle Hagi ve Popescu’nun gelişi Türk futboluna fazla değerinde kattı. Bu futbolcuların gelişiyle birlikte Galatasaray Avrupa Şampiyonu oldu. Halen Türkiye Futbol Ulusal Takımı’nın başında Lucescu bulunuyor” sözleri üstüne Sektör 1 Belediye Başkanı da belediyelerinde bulunan Rapid Bükreş’in başında Beşiktaş’ta uzun vakit tahsis yapan Pancu’nun bulunduğunu söyledi.

Protokolün ardından misafir heyet Anıtkabir’i ziyaret etti, Çankaya Belediyesinin proje ve hizmetlerini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here