Türk ve Mozambikli öğrencilerden resim sergisi
Türk ve Mozambikli öğrencilerden resim sergisi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda gerçekleştirilen Tecrübe Paylaşım Programı ile Türk ve Mozambikli öğrencilerin çektiği fotoğraflar Ankara ve Mozambik’te sergilendi.

Deneyim Paylaşım programı kapsamında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerden Mozambik’e dışarı giden gençler Mozambik Eduardo Mondlane Üniversitesi Iletişim Fakültesinden öğrencilerle birlikte fotoğrafçılık eğitimi aldı. Eğitim dahilinde teorik eğitimin yanı sıra doğal yaşam ve büyük kasaba fotoğrafçılığı alanında da uygulamalı eğitimler verildi.

Eğitim sonunda iki ülke gençlerinin çektiği fotoğraflardan oluşan sergi “Türk ve Mozambikli Gençlerin Objektifinden Hayat” ismi ile iki ülke halkının beğenisine açıldı. Aynı anda Mozambik’in başkenti Maputonun en kayda değer tarihi mekânlarından olan Forteleza Hisarında ve Ankara’da TİKA merkez binasında yayınlanmaya başlayan sergi açıldığı günden beri yoğun ilgi görüyor.

Fotoğraflar aralarında Mozambik’in özgün doğasının yanında jurnal yaşamı ve şehir hayatından kareler de bulunuyor. Maputo’daki sergiyi gezenler aralarında Crimildo Nhampossa, “Pazarlama okuyan bir öğrenci olarak pazarlamacı bir manzara ile baktığımda, bu sergi ile diğer ülkelere kültürümüzü göstermek ve cesaretlendirmek için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum” dedi. Sergiyi ziyaret eden bir diğer Mozambikli Linda Manuel Macassene ise “Fotoğraflara baktığımda ülkemde daha önce fark etmediğim fazla hoş ve harikulade yerleri gördüm” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here