Dünya Alzheimer Günü
Dünya Alzheimer Günü

Türkiye Alzheimer Derneği’nin güncel verilerine kadar, Türkiye’de 600 bin Alzheimer, 1 milyon demans hastası bulunuyor.

Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla Medicana International Ankara Hastanesi Başhemşiresi Fatoş Gürbüz ve Evde Bakım Birimi Sorumlu Hemşiresi Tuna Tercanlı ile beraberlerindeki takım Özel Geriatri Ihtiyar Bakım ve Tedavi Merkezini ziyaret etti. Çare merkezinin uzun süreli misafirleri ile vakit geçiren Medicana International Ankara Hastanesi ekibi Alzheimer’ın yalnızca bir gün değil her daim hatırlanması gerektiğine dikkat çekti.

Medicana International Ankara Evde Bakım Birimi Sorumlu Hemşiresi Tuna Tercanlı ise Alzheimer ile yaşamanın ayrıca hasta keza de yakınları için alıngan ve detayları ile öğrenilmesi gereken bir işlem olduğundan bahsederek, profesyonel bakımın her iki taraf içinde çok destekleyici olabileceğini belirtti. Tercanlı, “Alzheimer hastalarının yaşayacağı değişiklikler aileleri için de epeyce üzücüdür. Hastalık ilerledikçe, ortaya çıkacak bedensel zorluklar hasta yakınlarının hayatını da muhakkak ölçülerde zorlaştırabilir. Alzheimer’lı bir hasta ile yaşamak ve onun bakımını sağlarken, bir takım yöntemlerin bilinmesi her iki tarafın da hayatını kolaylaştırır. Örneğin, bu tür hastaları mümkün ise daima aynı evde veya benzer yerde ikamet ettirmek, eşyalarının yerini hep değişmez yakalamak yani hayatındaki değişiklikleri en üye indirmeye çalışmak önemlidir. Çünkü öğrenme yetenekleri de kısıtlanan bu cins hastalar yeni çevreye uyum sağlamakta fazla zorlanırlar. böylece yaşadıkları her problemde çevresindekilere can sıkıntısı verebilecek olaylara niçin olurlar. Bu süreçte destek almak ve aile içinde devir dağılımı yerine getirmek gerekir. Giyinmek, yemek yemek gibi alışkanlıklarını unutmaya başlayan bir Alzheimer hastasına takviye etmeli fakat onun yerine siz yapmamalısınız. Basit ve kısa cümlelerle konuşmaya itina gösterin. Zamanla tuvalet ihtiyacının geldiğini ayrım etmeyen veya tuvaletin yerini hatırlamayan bir hastanız olacak, ona sık sık tuvalete gitmesini hatırlatmanız ve yönlendirmeniz faydalı olacaktır. Hastanızın üzerinde defalarca kimlik ve acil durumda ulaşılacak kişinin bilgilerinin yer aldığı bir anekdot veya künye bulunmalıdır. Hastanızın hırçınlaştığı, sizin de yorulduğunuz ve tahammülünüzün zorlandığı zamanlar olabilir. Hasta yakınları açısından bu da fazla doğal bir duygudur. Ağırbaşlı ve sabırlı olmaya çalışmalı, şu lahza olur ya sizi bile tanımayan kişinin gerçekten hala orada ve sizin sevdiğiniz kişi olduğunu unutmamalısınız” diyerek sözlerini tamamladı.

Medicana International Ankara Başhemşiresi Fatoş Gürbüz ise Türkiye Alzheimer Derneği’nin aktüel verilerine göre, Türkiye’de 600 bin Alzheimer, 1 milyon demans hastası bulunduğunu, Türkiye’deki Alzheimer hastalarının 30 binden fazlası, 65 yaş altı gençlerden oluştuğunu belirtti. Erken evrede hastaların jurnal hayat aktivitelerini kendileri yerine getirebileceğini gösteren Başhemşire Gürbüz, orta ve ileri evrede hastaların çoğu konuda desteğe ihtiyaç duyacağını, hastalık ilerledikçe destek ihtiyacının ve hastaya özel bakımın gerektirdiği uzmanlık seviyesinin artacağını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir