Bakan Pakdemirli:
Bakan Pakdemirli: "Dünyayı doyuran dünyanın lideri olacak"

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Çiftçimiz süratli, güvenli ve kaliteli hizmeti alacak. İsterse bu kartla hasat gününü beklemeden kredi kullanacak, evinden tarlasından ayrılmadan, ilçeye gitmeden işini yapabilecek. İsterse gübresini, yemini, suyunu veya mazotunu bu kartla alacak, isterse danışmanlık hizmetini alacak” dedi.

Yerel üretimi teşvik etmek, tarımı güçlendirmek ve çiftçinin hayatını kolaylaştırmak amacıyla “PTT Tarım Kart” projesi hayata geçiriliyor. İki bakanlık arasında hayata geçirilen işbirliği protokol töreni PTT Pul müzesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Bakan Pakdemirli, 2035 yılına varmadan önce dünyada bir şirket olacağını ifade ederek, “Bugün hemen şimdi kurulmamış, adı emin olmayan fakat eğitimde öncü olacak bir şirket ve değeri trilyon dolarlar. Bunu niye söylüyorum, bilginin önemi için. Geleceğimizdeki 10 yıl bilginin fazla kayda değer olacak” diye konuştu.

“Çiftçimize daha iyi hizmet edeceğiz”

Dünyada 7 buçuk milyar insan olduğunu kaydeden Pakdemirli, 2050 yılında bu sayının 9.1 milyar olacağını söyledi. Bugün gıdadaki üretimin 6 trilyon kilokalori olduğunu dile getiren Pakdemirli, 2050 yılında 9 trilyon kilokalori üretileceği bilgisini verdi. Pakdemirli, “Köyden kente göç hızlanıyor, yiyecek üretimini yüzde 50 arttırmamız gerekli, bu fazla zor bir konut ödevi. Bu teknolojisiz, bilgisiz asla olamaz. En stratejik sektör tarım sektörü, ileride hangi sektörler manâlı olacak diyorsanız bana göre önümüzdeki 30 sene tarım sektörü fazla kayda değer olacak, su dünyada çok çok önemli olacak. Dünyayı doyuran, bana kadar dünyanın lideri olacak, o yüzden biz bugünkü topraklarımızın kıymetini bilmeliyiz, suyumuzun kıymetini bilmeliyiz. Eğer yarınları iyi anlamda amaçlamak istiyorsak. Tarım 4.0 ile dünyada otonomi traktörler kullanılıyor, dronlar kullanılıyor, sensörler kullanılıyor. Dijital tarım uygulamalarıyla verimlilikler yüzde 25 artıyor. Bilgi toplumu olduğunuz zaman lider konumunda oluyorsunuz bunun diğer bir açıklaması değil. PTT kartı faydalarına gelelim, ileride üreticimizin en büyük faydasına olacak meslek yaptık diye düşünüyorum. Bakanlığımda yaptığımı en hoş, en kıymetli icraatlardan birisi diyebilirim. Çiftçimiz seri, tehlikesiz ve nitelikli hizmeti alacak. İsterse bu kartla hasat gününü beklemeden kredi kullanacak, evinden tarlasından ayrılmadan, ilçeye gitmeden işini yapabilecek. İsterse gübresini, yemini, suyunu ya da mazotunu bu kartla alacak, isterse danışmanlık hizmetini alacak. Proje olarak da tarımsal destekleri de bu kart üzerinden verebilir miyiz diye çalışıyoruz. Üreticiyi daha iyi tanımamız gerekiyor, daha iyi tanımamız için de üreticiye dokunmanız gerekiyor. Bu kartla üreticimizi daha iyi tanıyıp daha iyi hizmet edeceğiz” biçiminde konuştu.

Konuşmaların peşinde iki bakan ve kurumun yetkilileri işbirliği protokolünü imzaladı. Programda PTT AŞ. Idare Heyeti Başkanı Genel Müdür Kenan Bozgeyik ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Fahrettin Poyraz da yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here