Bakan Turhan: "Çiftçiye 2,5 milyar TL kredi sağlanacak"
Bakan Turhan: “Çiftçiye 2,5 milyar TL kredi sağlanacak”

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Cahit Turhan, “Yaklaşık 550 bin kooperatif ortağına PTT Tarım Kart dağıtılacak. Söz konusu kartlar ile çiftçimize takvim tahmini 2,5 milyar TL nakdi, 6 milyar TL de ayni kredi ödemesi sağlanacak” dedi.

Yerel üretimi desteklemek, tarımı yükseltmek ve çiftçinin hayatını kolaylaştırmak amacıyla “PTT Tarım Kart” projesi hayata geçiriliyor. İki bakanlık arasında hayata geçirilen işbirliği protokol töreni PTT Pul Müzesinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Programın başlangıç konuşmasını gerçekleştiren Bakan Turhan, çiftçilerin hizmetine PTT Tarım Kart’ın sunulmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tarih her tarafında tarımın toplumun bel kemiği ve ekonominin çimentosu olduğunu dile getiren Turhan, “Bugün Anadolu’da, Ardahan’dan Edirne’ye yüreğim iman doymuş çiftçi kardeşlerimiz, cennet Anadolu’muzu nakış nakış işleyerek üretmeye, aşımızı ekmeğimizi büyütmeye devam etmektedirler. O nedenle bir çiftçi yalnızca kendi ocağının direği yok, bununla birlikte Anadolu çınarının dört bir yanını saran dalıdır. Onun içindir ama çiftçiyi milletin efendisi olarak görmüşüzdür. Çiftçimiz toprak kokar, su kokar, emek kokar” ifadelerini kullandı.

“Çiftçimiz kazanıyor, ülkemiz kazanıyor”

İnsanın daha iyi beslenmesinin yeterli ve kaliteli imal ile olası olduğunun altını çizen Turhan, “Günümüzde yalnızca üretmek tatmin edici yok. Mahsul kaliteli olmalı ve düşük maliyetlerle üretilebilmeli. Tüketiciye en yüksek tatmini sağlayacak şekilde ulaştırılabilmelidir, yani ileri teknolojiden yararlanılmalıdır. Hükümetimizin 16 yıldır yapmaya çalıştığı çiftçimize ve üreticiye bu koşulları sağlamaktır. Yaptığımız tüm projelerle çiftçimiz kazanıyor, ülkemiz kazanıyor. İki kurum aralarında gün imzalanacak PTT Tarım Kart sözleşmesi ile de yine çiftçimiz kazanacak, ülkemiz kazanacaktır” diye konuştu.

PTT’nin önemine değinen Bakan Turhan, “Bin 309 mesken yerinde yalnızca PTT bankacılık hizmeti veriyor ve 174 yerde PTTmatik açık havada diğer hiçbir ATM bulunmuyor. PTT Tarım Kart ile çiftçimiz de artık PTT’nin gücünden daha da faydalanacak. Yaklaşık 550 bin kooperatif ortağına PTT Tarım Kart dağıtılacak. Söz konusu kartları ile çiftçimize yıllık tahmini 2,5 milyar TL nakdi, 6 milyar TL de ayni kredi ödemesi sağlanacak. Yapılacak işlemlerde hiçbir kurul alınmayacak” şeklinde konuştu.

Konuşmaların peşinde iki Bakan ve kurumun yetkilileri işbirliği protokolünü imzaladı. Programda PTT AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Genel Müdür Kenan Bozgeyik ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Fahrettin Poyraz da yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir