TİKA Etiyopya'da Necaşi Türbesi'nin restorasyonunu tamamladı
TİKA Etiyopya'da Necaşi Türbesi'nin restorasyonunu tamamladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Etiyopya’nın Mekele kentine 60 kilometre mesafedeki Necaşi köyünde bulunan Etiyopya Kralı Necaşi Eshame’nin türbesi ve camisi ile aynı bölgede yer alan 15 sahabenin mezarlarının restorasyonunu tamamladı.

TİKA, restorasyon çalışmalarıyla kültür turizmine katkı sağlıyor. TİKA, Hz. Muhammed döneminde Mekke’deki baskılar üstüne Habeşistan’a (Etiyopya) hicret eden Müslümanlara sahip meydana çıkan dönemin Kralı Necaşi Eshame’nin türbesi ve 15 sahabenin mezarlarını aslına uygun olarak restore etti. Proje türbe haziresi ve camiden türbeye ulaşan yolu kapsıyor. Cami avlusundan türbeye ulaşan yola “sahabeler yolu” adı verildi. Bu yolda Afrika topraklarına birincil gelen Müslüman sahabeleri ve Kral Necaşi Esame’yi temsilen 16 adet abide taşı yerleştirildi. Yolun sol tarafındaki alana ise dinlenme ve türbeyi seyir için sayebanlar ve türbeye girmeden önce dileyen misafirler için çeşmeler yerleştirildi. Proje, türbe yapısının rehabilitasyonunu içermekle birlikte ziyaretçilerin ihtiyaçlarına da cevap verecek şekilde çevre düzenlemesini de içeriyor. Kültür ve inanç turizmi noktasında bu eserin kazandırılması ile yapı edilecek otel, alışveriş dükkânları, lokanta, müze gibi mekânlarla bölgeye katkı maddesi sağlanması planlanıyor.

Aşure gününde 25 yılın peşinde Eritre’den gelen 300 ziyaretçi ile birlikte binlerce Müslüman türbe ziyaretinde bir araya geldi. Topluluk olduğu için sırayla türbe ziyaretinde yer alan ziyaretçiler, ardındaki camide ibadet ederek fazla amaçlı salonda dua ettiler. Bölgede azınlık durumundaki Müslümanlar, türbe ve çevresinin restore edilmesiyle unutulmadıklarını, Türkiye’den bir sesin daima yanlarında olduklarını ifade ettiler. Daha önce kısıtlı imkanlarla Etiyopya’dan bölgeye yalnızca muharrem ayında gelen ziyaretçiler, hemen yılın her ayı, bilhassa aşure günü ve Ramazan’da gelmeye başladı. Necaşi Türbesi, yıllardır Etiyopya-Eritre aralarında yaşanan savaşın ardından bu sene sağlanan uzlaşma ile Eritreli ve Etiyopyalı Müslümanların randevulaşma noktası oldu.

İslamiyet tarihinde manâlı bir yere sahip olan Necaş köyü, Doğu Afrika ülkesi Habeşistan, bugünkü adıyla Etiyopya’nın Tigray eyaletinde yer alıyor. Hicretten önceki dönemde Mekke’de gördükleri maddi, manevi işkenceler ve zulümler nedeniyle vatanlarını terk etmek zorunda kalan birincil Müslümanlara Hz. Peygamber, Habeşistan’a hicret izni verdi. Farklı tarihlerde iki farklı kafile halinde yola çıkan sahabeler, Kızıldeniz’i aşarak Afrika topraklarına geçti ve Afrika’nın ilk Müslüman topluluğunu oluşturdular. Birinci kafilede 15, ikinci kafilede 111 sahabenin olduğu aktarılıyor. Müslümanları topraklarına kabul eden Etiyopya Kralı Necaşi Esheme, Müslümanlarla fazla kısa zaman görüşmesine karşın onların anlattıklarından ve yaşantılarından etkilenip kısa vakit sonradan İslam’ı kabul etti. Hicretin 9. yılında ölüm eden Necaşi Esheme’nin cenazesi, Müslümanların yerleştiği bu köye defnedilerek, bölge Necaş köyü olarak anılmaya başlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here