Yenimahalle'nin gururu TUBİL'e evraklar başladı
Yenimahalle'nin gururu TUBİL'e evraklar başladı

Yenimahalle’de halk müziği dansları eğitimi vererek vatandaşların sosyal ve kültürel gelişiminde büyük paya sahip olan TUBİL’e evraklar başladı.

2017 yılında Polonya’da “Halk Dansları Folklor ve Müzik Yarışması”nda güçlü rakiplerini geride bırakarak Dünya Şampiyonu olan TUBİL, Yenimahalleli sakinlere kültürel geçmişin geleceğe aktarılmasında büyük tartı sahibi olan millet oyunlarını öğretiyor. Anadolu’da oynanan yöresel ırk oyunlarına çağdaş bir bakış açısı getirerek sahneye aktarılmasında öncü olan TUBİL Ahali Dansları Topluluğu, halk danslarını Ankaralılara sevdirerek kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasına ön etap oluyor. Bale (4-12 yaş), halk oyunu (8-12 yaş), yıldızlar (12-15 yaş), gençler (15-18 yaş), büyükler (18-30) ve hobi (30 yaş üstü) grupları branşlarında eğitim elde etmek isteyenler için eğitim süreci başlıyor. Kurslara tescil yaptırmak isteyenler, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’ne Aile Hekimliğinden alınan afiyet raporu, 1 adet resim ve kimlik fotokopileri ile müracaat edebilecek.

“Kültürel değerlerimiz nesilde nesile aktarılıyor”

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Anadolu toprakları geçmişten günümüze çoğu medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerde yaşatılan sosyal ve kültürel öğeler, nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Bize düşen, bu kültürleri yaşatmak için elimizi taşın altına belirlemek ve çocuklarımız aracılığı ile gelecek nesillere ulaştırmaktır. Bu topraklar bizim. Zeybek, horon, bar, kırık hava bunların tümü bizim kültürel değerlerimiz. Düğünlerimizde, özel günlerimizde, hepsini izlemekten hoşgörü alıyoruz. Belediyemizin millet dansları topluluğu olan TUBİL, ilçemizi ve ülkemizi gerek yurt içinde, gerekse yurt dışarıda başarıyla temsil ediyor. Yenimahalle’de çocuklarımız ve gençlerimiz doğru kültürel değerlerine ve ülkesine sahip meydana çıkan bir cins yetişiyor, bu toprakların değerleri gelecek kuşaklara aktarılıyor” dedi.

Konuyla ilgili detaylı bilgi olmak isteyen Yenimahalleliler, 387 14 38 ve 0530 575 95 49 numaralı telefonu arayarak veri alabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here