Ankara’da geçtiğimiz Temmuz ayında bir esnafın yol kenarı otopark çalışanları tarafından öldürülmesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin kararıyla ücretsiz hale getirilen yol kenarı otoparklar yeniden ücretli hale getirildi.

Bireysel olarak mahkemeye başvuran bir otopark işletmecisi mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararıyla yeniden araçlarını park eden vatandaşlardan ücret talebinde bulunmaya başladı.

Talatpaşa Bulvarı’ndaki yol kenarını 25 yıllığına Belediye’den kiraladığı belirlenen otopark işletmecisi Bulvar üzerinde park eden araçlardan yeniden ücret talep etmeye başladı. Bu durumdan rahatsız olan esnaf ise müşterilerinin kaçtığını işlerinin azaldığını belirtti. Kendilerine de bilgi verilmediğini belirten esnaf Büyükşehir Belediyesi’nden durumla ilgili bir açıklama yapmasını istedi.

Mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararının gerekçesinde ise 25 yıllığına kiralanan otopark alanının, sözleşme hükümleri yerine getirildiği sürece tek taraflı anlaşma fesih edilemeyeceği belirtildi. Davacının itirazını haklı bulan mahkeme aldığı bu kararla yol kenarı otoparklarının yeniden ücretli olmasının önünü açtı.

Daha önce yaptığımız Ankara’da Yol Kenarları Yeniden Ücretli Otopark Oluyor haberimizde yol kenarı işletmesinin Belediye tarafından yapılacağını duyurmuştuk. Bu kararla beraber Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin projesinin de gerçekleşmesi zor görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here