Ankara Metrosu‘nda test sürüşü esnasında kaza yaşandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, olay yerinde yaptığı incelemelerin ardından yaptığı açıklamada en az 2-3 gün metroda aksamalar olacağını; ama Pazartesi’ye yetiştirmeye çalışacaklarını ifade etti. Yaşanan aksaklık nedeniyle Ankara halkından özür dileyen Başkan Tuna, ek otobüs seferleri ile halkı mağdur etmemeye çalışacaklarını belirtti.

Seferler başlamadan önce bakım amaçlı hareket eden Kızılay-Batıkent hattındaki iki metro Ulus’taki makas noktasında kaza yaptı. Hasarın ağır olduğu öğrenilirken, Başkan Tuna kazanın ihmal nedeniyle meydana geldiğini ve içinde yolcu olması halinde böyle bir kazanın mümkün olmadığını dile getirdi.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Tuna, “Hamdolsun böyle bir kazada can kaybı ve yaralanmanın olmaması tesellimiz. Ama inşallah bu kazadan tamiratı da, bakımı da hızlı bir şekilde gerçekleşince de tekrar normal seferlerin dönmesi için çaba sarf ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hasar biraz büyük. En az iki gün sıkıntı var” diyen Tuna, “İncelemeler devam ediyor. Bu hasarın incelemeleri neticesinde iki günden fazla bir süreye de belki etki edebilir. Onu da otobüs seferlerimizle takviye edeceğiz. İstenmeyen bir kaza ve tesellimiz de bir can kaybı olmaması” dedi.

“Şu anda çalışmalar devam ediyor. Pazartesi gününe yetiştirmeye gayret ediyorlar. Daha altından raylardaki hasarların tamiratının ne kadar süreceğini tren vagonuna baktıktan sonra göreceğiz. Bunun neticesinde ne kadar sürede tamiratın yapılacağı da ortaya çıkmış olacak. Temennimiz az hasar çıkmış olması, Pazartesine de yetiştirmiş olmamız.”

Mustafa Tuna olayın fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşarak, “Hasar ve durum tesbit çalışmalarının ardından hemen tamir çalışmalarına başlandı. İvedik – kızılay istasyonları arasında kaza nedeniyle metro hattı çalışamayacak olup; bu hattaki yolcu transferleri EGO otobüslerimiz vasıtasıyla gerçekleşecektir. EGO ve Bugsaş personellerimize geçmiş olsun diyor, yaşanacak aksaklıklar nedeniyle tüm vatandaşlarımızdan özür diyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here