Ankara‘nın Mamak ilçesinde yaşayan 44 yaşındaki Ferhan Balcı 23 yıldız gazilik unvanı beklediğini belirterek yetkililerin sesini duymasını istedi.

1994 yılında Kuzey Irak’ta yapılan operasyonda yaralanan ve 23 yıldır vücudunda 15 şarapnel parçası ile yaşamını sürdüren Ferhan Balcı gazilik unvanı almak istediğini ve bu şerefle yaşamak istediğini dile getirerek yetkililerden destek istedi. Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde askerliğini yaptığı 1994 yılında Kuzey Irak’a PKK’ya yönelik düzenlenen operasyona katılan ve el bombası patlaması sonucu yaralanan Balcı’nın tedavi olduktan sonra birliğine tekrar katılarak askerlik hizmetini tamamladığı öğrenildi.

Askerlik görevini tamamladıktan sonra Mamak İlçesi’nde bir su bayisinden çalışan Ferhan Balcı, tek isteğinin ‘gazi’lik unvanı olduğunu söyledi. Her iki bacağında toplam 15 şarapnel parçası bulunduğunu ve elinde raporların mevcut olduğunu söyleyen Ferhan Balcı, “Psikolojim halen o günün etkisinde. O çatışmada yanımda bulunan arkadaşımın kolu koptu. Hala onlar aklıma geliyor. Bizim para pulda gözümüz yok. Nice arkadaşlarımız var, çocuklarına cevap veremiyor. Vücudundaki yaraları açıklayamıyor. Biz ‘gazi’lik unvanının verilmesini istiyoruz. Bizi onure etmelerini istiyoruz. Biz bu vatan için kan akıttık. Bunun bedeli olan ‘gazi’lik onurunu istiyoruz. Başka hiçbir şey istemiyoruz” dedi.

3 çocuğu bulunan Balcı, hala o günün etkisinde olduğunu ve gazilik maaşını değil, onore olmak için o unvanı almak istediğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here