Onikişubat ilçesine bağlı Tekir Mahallesi’nde bulunan gölün rengi, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından kahverengiye dönüştü.

Göldeki suyun renk değişimi, daha önce aynı açıdan dron ile çekilen görüntüleriyle şimdiki görüntülerin karşılaştırılmasıyla daha iyi anlaşıldı.

“GÖL, KARSTİK BİR SU KAYNAĞI”

Jeoloji mühendisi Mehmet Kuruçay, Yeşilgöz Gölü’nün karstik bir su kaynağı olduğunu belirtti.

Karstik kaynakların etrafında bulunan, karstik boşluklarda zaman içinde biriken kil malzemelerin deprem sırasında sarsıntı dolayısıyla kaynağın aktığı kısımlara, kanallara dolduğunu, bulandığını anlatan Kuruçay, “Bunun haricinde kaynaklar bir müddet kaybolur, su yön değiştirir. Su, karstik boşlukları ve mağaraları doldurur, ondan sonra tekrar çıktığı noktadan tekrar akar” diye konuştu.

Yeşilgöz ve çevresindeki kaynaklarda da benzer durum yaşandığını belirten Kuruçay, “Bunun için telaşlanacak bir şey yok, bu depremden dolayı olan bir hadisedir. Endişelenmeye gerek yok, bu kaynaklar eski halini alacaktır. Bünyesine aldıkları kil ve rüsubatları deşarj ettikten
sonra, dışarı attıktan sonra tekrar eski haline gelecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Tekir Mahallesi Muhtarı Ali Akkoyun ise gölü yeniden turkuaz renkte görmeyi arzu ettiklerini belirterek “Yeşilgöz şimdi çamur oldu. Yine de akması bizleri mutlu etti” dedi.

Akkoyun, bölgedeki artçı sarsıntıların devam ettiğini belirterek, suyun yavaş yavaş akmaya başladığını söyledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir