Türkiye Futbol Federasyonu, geçtiğimiz gün Futbol Disiplin Talimatı’nda bazı değişikliklere gitti. Yeni karara göre, artık 3 veya altı sayıda müsabakadan men cezası alan oyuncular, ceza aldığı kategori dışındaki bir başka resmi müsabakada oynayabilecekler. Örneğin, kupada 3 maç veya altında ceza alan oyuncu, bir sonraki lig müsabakasında forma giyebilecek.

Sezon ortasında yapılan bu değişiklik, futbol kamuoyu tarafından tepkiyle karşılanırken, tartışmalı bir iddia da ortaya atıldı. Alanyaspor’un, İspanya ekibi Real Valladolid’den transfer ettiği Zouhair Feddal, Kral Kupası’nda Alaves’e karşı oynanan maçta kırmızı kart gördüğü için İspanya Futbol Federasyonu tarafından 3 maçla cezalandırılmıştı.

Alanyaspor’un yeni transferi Zouhair Feddal

LİGDE 3 MAÇTA CEZALI OLACAKTI

Bu nedenle, Türkiye’de de 3 maçta cezalı duruma düşen Feddal, TFF’nin aniden değiştirdiği talimat sayesinde cezasını sadece Türkiye Kupası maçlarında çekecek. Ve bu sayede Feddal, Alanyaspor’un ligde oynayacağı ve önceki talimata cezalı olması gerektiği Başakşehir, Ankaragücü ve Fenerbahçe maçlarında forma giyebilecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kardeşi Hasan Çavuşoğlu’nun başkanlığını yaptığı Alanyaspor lehine yaşanan bu durum, futbol kamuoyunda tepkilerin yaşanmasına neden oldu.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu.

FIFA’NIN TALİMATI NET

Öte yandan, FIFA, bir ülkede ceza alan oyuncunun başka bir ülkeye transferi sonrası cezanın transfer olduğu ülkede uygulanması konusunda talimatını net şekilde belirtmiş durumda. FIFA, 4 maça ya da 3 aya kadar olan cezaların tamamı çekilmediyse, yeni transfer olduğu ligde cezanın uygulanması gerektiğini söylüyor. Eski federasyon, transferin gerçekleşmesi halinde yeni federasyona bu durumu bildirmekle yükümlü.

FIFA’nın ilgili talimatı şu şekilde: “Eski federasyon tarafından bir oyuncuya verilen, ancak transfer sırasında henüz (tamamen) yerine getirilmemiş olan dört maça kadar veya üç aya kadar olan disiplin cezaları, yaptırımın yerel düzeyde yerine getirilmesi için oyuncunun kayıtlı olduğu yeni federasyon tarafından uygulanacaktır. ITC düzenlenirken, eski federasyon henüz (tamamen) uygulanmamış olan bu tür disiplin cezalarını TMS aracılığıyla yeni federasyona bildirecektir.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir