Son yıllarda artan terör olaylar ve canlı bomba eylemleri halkın yoğun bir şekilde vakit geçirdiği alışveriş merkezlerinde de farklı güvenlik uygulamaları gelmesine neden oldu.

Geçtiğimiz ay Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın getirdiği AVM’lerde otomatik plaka tanıma sistemi şartına ilk uyan AVM’lerden biri Ankara’da bulunan One Tower AVM oldu. Sistem sayesinde AVM’ye giren araçların plakaları otomatik olarak algılanıp, sistem üzerinden Emniyet’e aktarılıyor. Emniyet’te aracın araması varsa hemen müdahale ediliyor. Hatta bu uygulama ilk meyvesini geçtiğimiz günlerde One Tower AVM’de verdi ve hırsızlıktan aranan bir araç plaka tanıma sistemi sayesinde avmye girince tespit edildi ve şüpheli hemen yakalanarak polise teslim edildi. Sistemin yakın zamanda emniyetle direkt bağlantısı olacağını ve bu sayede sürecin çok daha hızlı olacağını belirten yetkililer AVM’lerin daha güvenli bir hale geleceğini belirttiler.

Yılbaşında yayınlanan Alışveriş Merkezleri Yönetmeliği gereğince başlayan bu uygulama yakın zaman bütün AVM’lerde hayata geçecek. Emniyetin entegrasyonu tamamlamasının ardından da AVM’ler çok daha güvenli bir hale gelecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here