Hollanda ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik krizin ardından Avrupalı devletler arasında başlayan Türkiye’ye karşı tutuma Avusturya da katıldı.

Hollanda’nın faşist bir tavırla Aile Bakanı’nı ve ekibini sınır dışı etmesinin yankıları sürerken, iki devlet arasında başlayan diplomatik krize diğer Avrupalı devletler de katılmaya devam ediyor. Olaydan 2 gün önce Türkiye’yi terkettiği öğrenilen Hollanda Büyükelçisi’nin Türkiye’ye dönmemesi konusunda sert açıklamalar yapan hükümet kanadı Avrupa Birliği’nin insan haklarını açıkça ihlal eden Hollanda’nın arkasında durarak Türkiye’ye yüz çevirmesi Türkiye ile AB üyesi devletler arasında krizin dozunu artırdı. Dışişleri AB’nin yaptığı bu açıklamayı dikkate almadığını belirtirken referandum seçim kampanyaları yasaklarına bu sefer de Avusturya katıldı.

Avusturya Başbakanı Christian Kern, ülkelerinde seçim kampanyası yapılmak istenmesi halinde buna izin vermeyeceklerini açıkça ifade etti. Her fırsatta özgürlük, demokrasi ve insan haklarından bahseden Avrupalı devletlerin bu tarz faşizan yaklaşımlarının nedeni anlaşılamazken bütün ülkelerin kamu güvenliğini gerekçe göstermesi gülünç bir duruma düşmelerine neden oldu.

Almanya’yla başlayan seçim çalışması krizi, Hollanda ile zirve yapmış ve şimdi de Danimarka ile Avusturya bu furyaya katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir