Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağına iniş izni verilmemesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın polis zoruyla sınır dışı edilmesiyle beraber başlayan Hollanda gerilimine Fransa’da katıldı.

Almanya, İngiltere, İsviçre ile başlayan gerilim Hollanda ile tavan yapmışken, tartışmaya şimdi de Danimarka ve Fransa da girdi. Hollanda ile başlayan gerilimin ardından Danimarka Başbakanı bir açıklama yaparak Başbakan Binali Yıldırım’ın Danimarka ziyaretini ertelemesini istemişti. Avrupa’dan ardı ardına gelen açıklamalara şimdi de Fransa katıldı. Fransa Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, Hollanda’nın takınmış olduğu tutumu görmezden gelerek sadece Başbakan Yıldırım’ın ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haklı eleştirilerinde kullandığı sözleri eleştirdi. Hollanda’nın uyguladığı faşizmin dillendirilmesinden rahatsız olan Fransa bu açıklamanın kabul edilemeyeceği açıklamasında bulundu.

Hollanda’nın yaptığı faşizm ve insan hakları ihlallerini görmezden gelen Fransa, akılla alay edercesine Türkiye’ye ders vermeye kalktı. Fransız Bakan, “Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne saygı duymalıdır” açıklamasıyla şaşkınlığa neden olurken, böyle saçma bir açıklama yapmak yerine hiç açıklama yapmamayı tercih etmeleri daha mantıklı bir hareket olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir