Hollanda’yla yaşanan gerilimin ardından Ankara ve İstanbul’da bulunan Hollanda Konsolosluğu önünde protesto gösterileri yapılırken bugün İstanbul’da İstikal Caddesi’nde yer alan Hollanda Konsolosluğu‘da ilginç bir protesto yapıldı.

Bugün öğle saatlerinde Hollanda Konsolosluğu’nda bulunan Hollanda Bayrağı indirilerek yerine Türk Bayrağı çekildi. Bayrağı çeken protestocu bayrağı göndere çektikten sonra tekbir getirerek gözden kayboldu. Protestocunun kimliği konusunda bir bilgi alınamazken konsolosluk çalışanlarından biri olduğu düşünülüyor. Kısa bir süre gönderde kalan Türk Bayrağı yerine bir süre sonra yeniden Hollanda bayrağı asıldı.

Bu protestonun dışarıdan bir kişinin içeriye girerek yapma ihtimalinin çok düşük olduğu, konsolosluk çalışanı bir Türk’ün yapmış olma ihtimalinin yüksek olduğu belirtilirken, yaşanan bu olayın ardından konsolosluk binası önünde güvenlik önlemleri de had safhaya çıkartıldı. Beyoğlu’ndaki konsolosluk binası önünde, özel harekat polisleri ve çevik kuvvet ekipleri geniş güvenlik önlemleri alırken bina önüne bariyerler konuldu.

İstanbul’da yaşanan bu olayın ardında Ankara’da Hollanda Büyükelçiliği önündeki güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkartılırken büyükelçilik binasına giriş ve çıkışlara polis izin vermiyor.

Hollanda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçuş iznini iptal ederken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın da Rotterdam Başkonsolosluğuna gitmesine izin vermemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir