Dün akşam Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’da Türk elçiliğine sokulmamasıyla başlayan gerilim artarak devam ederken bugün Hollanda Başbakanı Rutte’den küstah bir açıklama geldi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Rotterdam’da bulunan Türkiye Elçiliği’ne giderek Türk seçmenlerle buluşmak istemesi ve Hollanda Polisinin Kaya’nın konvoyunun önünü keserek ekibini gözaltına alıp, Kaya’yı Almanya’ya geri göndermesi ile başlayan gerilim artarak devam ediyor. Kaya’nın ekibine K9 polis köpekleriyle saldırıp, yaka paça gözaltına alan Hollanda polisi, Kaya’ya da eskortluk yaparak Almanya’ya geri götürerek sınır dışı etmişti. Diplomatik dokunulmazlığı bulunan bir Bakanın bu tarz bir tutumla karşılaşması Türkiye’den sert tepki görürken bugün Hollanda Başbakanı’ndan yaşananlarla ilgili bir açıklama geldi.

Olayın bu noktaya gelmesinin nedenini Türk hükümeti olarak gösteren Mark Rutte, sınır dışı kararlarında haklı olduklarını ifade ederek, tutumu nedeniyle Rotterdam Belediye Başkanı’na da teşekkürlerini iletti.

Olayların bu noktaya gelmemesi için çaba sarfettiğini de iddia eden Rutte, Türkiye’den gelen ağır yaptırım tehditlerine de boyun eğmeyeceklerini ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’ya gelmemesi konusunda uyarılarını belirtmelerine rağmen buna kulak asmayan Türk hükümetini eleştiren Rutte, Türk bakanın Rotterdam’a gelmekte ısrarcı olduğu için bunların yaşandığını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here