İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul Deprem Çalışma Grubu Toplantısı”nın açış konuşmasını yaptı.

İmamoğlu, İstanbul’daki tüm yapılara ilişkin kaygı olduğunu ve bu kaygının Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası arttığını belirtti.

İBB ekiplerinin son 3 yıl içerisinde inceleme amacıyla 107 bin binayı ziyaret ettiğini söyleyen İmamoğlu, “Ama 29 bin bina sahibi binalarına girilmesini ve inceleme yapılmasını kabul etmiş. Kahramanmaraş depremi sonrası bize başvuran yurttaşlarımızın sayısı birkaç günde 100 bine ulaştı.” dedi.

İmamoğlu, “Bu kaygıyı hafife alma lüksümüz yok. Vatandaşımız kaygılı olmakta haklıdır. Bu ülkenin hiçbir yöneticisi, hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam edemez. Hiçbir şey eskisi gibi olamaz.” diye konuştu.

“GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİRMELİYİZ”

Yaşanan felaketin herkesi yeniden düşünmeye, akla ve bilime bakarak sil baştan kararlar almaya sevk etmesi gerektiğini anlatan İmamoğlu, çözüm için merkezi idare, yerel idare, akademi, sivil toplum demeksizin güçlerin birleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

YOL HARİTASI 3 GÜN İÇİNDE AÇIKLANACAK

İstanbul’da yeni bir döneme kararlı biçimde adım attıklarını aktaran İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki günlerde çok kapsamlı çalışmalarımızı ve yol haritamızı 3-4 gün içerisinde paylaşacağım ve bütün vatandaşlarımızı bir seferberlik sürecine davet edeceğim. Bilimsel aklın gösterdiği yolda yaklaşımımızı ve yol haritamızı daha da etkin hale hep birlikte getirelim. Deprem bölgesinde gördüklerim, tanık olduklarımın aynı zamanda benim için bir iç hesaplaşma süreci olduğunun da altını çizeyim. O iç hesaplaşmadan çıkan en önemli sonuç, bu trajedinin İstanbul’a ve İstanbullulara yaşatılmasına, ne pahasına olursa olsun izin vermememiz gerektiğini ve vermeyeceğim kanaatine ulaşarak bu konuda kararlı bir yol yürüyeceğim.”

BİNA GÜÇLENDİRMENİN MALİYETİ 360 MİLYAR LİRA

İmamoğlu, kaynakların en geniş şekilde bu mücadele için harekete geçirilmesi ve bilimsel bir yol haritasının en geniş biçimde oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

İstanbul depreminin tüm Marmara Bölgesi’ni etkileyeceğini kaydeden İmamoğlu, “İstanbul’a hakkını vererek depreme hazırlıklı hale getirmek için Türkiye’nin gayri safi milli hasılasının üzerinde bir kaynak gerekiyor. İstanbul’da 90 bin ağır hasarlı ya da çok ağır binadan söz ediyoruz. Daha fazlasıyla da karşılaşmamız mümkün. Sadece sorunlu binalarımızı dayanıklı hale getirmenin faturası 360 milyar lirayı kolayca aşabilmektedir. Şunu söyleyeyim; bu Büyükşehir Belediyemizin bütçesinin, yıllık bütçesinin neredeyse 3 katı demektir.” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜK BİR TRAJEDİ”

İBB Başkanı İmamoğlu, İstanbul’un her tarafının hayat kurtaran şantiyeye çevrilmesi gerektiğine işaret ederek şunları kaydetti:

“Deprem dolayısıyla yaşadığımız acı tecrübeleri bir büyük dönüşümün itici gücü haline getirmek zorundayız. Yerel yönetimleri, merkezi yönetimi, bağımsız özgür üniversiteleri, uzman kuruluşları, tüm bilinçli insanlarımızla yaşanan son depremi bir milat, tarihe geçecek bir olay yapalım. Gelin resmi olarak 45 bine yaklaşan insanımızın kaybıyla sonuçlanan bu büyük trajedi, ülkemiz adına bir milat olsun. Kentlerimizi korku tüneli değil, yaşam ve insan merkezli mutluluğun ve huzurun teminatı olan yerleşkeler haline getirelim.”

“Deprem Çalışma Grubu Toplantısı”na, CHP Genel Başkan yardımcıları Fethi Açıkel, Onursal Adıgüzel, deprem bilimciler Prof. Dr. Naci Görür, Prof. Dr. Celal Şengör, Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Prof. Dr. Haluk Özener, Prof. Dr. Haluk Eyidoğan’ın yanı sıra milletvekilleri, belediye başkanları ile çeşitli oda ve STK temsilcileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir