Gar Taksi Durağı taksicileri, yeni YHT Garı’nda kendilerine durak tahsis edilmediği ve gar önünde yolcu almalarına cezai işlem uygulandığı iddiasıyla Ankara Umum Otomobilciler ve Şöförler Esnaf Odası önünde protesto gösterisi gerçekleştirdi.

Yeni Yüksek Hızlı Tren Garı’nın açılmasının ardından kendilerine durak tahsis edilmeyerek yeni gar önünden yolcu almalarına izin verilmediğini iddia eden Gar Taksi Durağı taksicileri, önceki gün Ankara Umum Otomobilciler ve Şöförler Esnaf Odası önünde toplandı. Oda yönetimine sloganlarla tepki gösteren taksiciler, “Mağduriyetimiz çözülmezse ekmeğimizden olacağız” dedi. Beşevler Kavşağı’na çıkan Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’ni bir süreliğine trafiğe kapatan kalabalık, buradan konvoy halinde Celal Bayar Bulvarı üzerindeki yeni YHT Garı’na ilerledi. Durakta çalışan 100 taksici adına YHT Garı yetkilileriyle konuşan durak başkanı Mehmet Savaş, “Protokolleri yapmamıza karşın, yeni YHT Garı önünden yolcu alan arkadaşlarımıza polis ceza kesiyor. Eskisi gibi gar çevresinde çalışabilmemiz için TCDD bizden ödeyemeyeceğimiz bir para talep ediyor. 50 senelik durak iş yapamaz hale getirildi” dedi. Savaş şöyle devam etti:

“Yeni Yüksek Hızlı Tren Garı açıldıktan sonra mevcut durağımız yolcuların yoğunlukla giriş çıkış yaptığı noktaya çok uzak kaldı, bu yüzden müşterilerimizin büyük çoğunluğunu kaybettik. Yeni garı inşa eden firmalarla yolcu taşıma konusunda gerekli protokolleri gerçekleştirmemize karşın, garın önünde yolcu almak isteyen arkadaşlarımıza trafik polisleri 200 TL ceza yazıyor. Kazandığımız para yediğimiz cezaları ödemeye ancak yetiyor. Aileleriyle birlikte yaklaşık 2 bin kişinin ekmek yediği bu durakta mağdur durumdayız.

Devletin bizden para talep etmediği eski garda 50 yıl sorunsuzca hizmet verdik. Yeni yerde de eskisi gibi çalışabilmemiz için Devlet Demiryolları (TCDD) bizden 105 bin TL para talep ediyor. Mevcut kazancımızla bunu karşılayabilmemiz mümkün değil. Ankara Umum Otomobilciler ve Şöförler Esnaf Odası sesimizi duyuramadı, kendilerinin belirlediği 10 aracı durağımızda çalıştırmak istiyorlar. Zaten mevcut durumda para kazanamayan esnafın kazancı daha da düşecek. Yeni garla birlikte mağduriyet başladı. Buradan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Belediye Başkanımız Melih Gökçek’e sesleniyoruz: ‘Yeni garda da 50 senedir olduğu gibi hizmet vermek istiyoruz, yardımcı olun.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here