Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır?

Yatırım Teşvik Belgesi, en açıklayıcı hali ile yapılan yatırımın öznel özelliklerini içeren, içerisinde bulunan değerler ve şartlara uygun olarak gerçekleştirilmesi durumunda üzerine kayıtlı olan destek ögelerinden fayda sağlayabilmesini sağlayan bir belgedir. Bu belgeden gerçek ve tüzel kişiler, kamu kuruluşları, dernek ve vakıflar şartları sağladıkları sürece faydalanabilir.

Yatırım Teşvik Belgesi almak için yatırımın sektörüne ve türüne göre belgeler istenebilir. Ama istenen belli başlı belgeler bulunmaktadır. Öncelikle başvuru E-TUYS isimli elektronik ortamda gerçekleşir. Sistemde yetkilendirme işlemleri yapıldıktan sonra elektronik imza yardımı ile başvuru yapılabilir. Yetkilendirme işlemleri KEP sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Onaylanan belge sayesinde kullanılarak yatırımınızı düzeltebilir ya da yeni girişim yapabilirsiniz. Başvurusu reddedilen yatırımların Yatırım Teşvik Belgesi faydaları kullanabilmesi mümkün değildir. Ayrıca müracaatı kaçıranlar da belgeyi kullanamazlar.

Yatırım Teşvik Belgesi Avantajları Nelerdir?

Yatırım Teşvik Belgesi, üretim ve istihdamın artması, bölgelerdeki gelişimsel farkların azalması, ülkenin rekabet gücünün artmasını sağlayacak AR-GE çalışmaları gibi amaçlar doğrultusunda ortaya çıkartılmış bir belgedir. Kişi ve kurumların hem kendilerini hem de Türkiye’yi daha iyi bir konuma getirmelerini amaçlar.

Projenin içeriğine göre 2 ile 4 yıl süresi olan belgeye ek süre verilebilmektedir. Belge yatırımcıya alacağı makinelerde KDV ve gümrük vergisi kaldırılması, %10 ile 60 arası vergi indirimi, faiz desteği, yatırım yeri verilmesi, sigorta prim desteği gibi destekler sağlar. Bunların dışındaki Yatırım Teşvik Belgesi avantajları;

  • Yatırım için verilen arazide belge süresince emlak vergisi muafiyeti,
  • Teşvik ile inşası yapılan binalarda 5 yıl emlak vergisi muafiyeti,
  • Belge sayesinde yapılan binalardan inşaat harcı ve belediye harcı alınmaması,
  • Yatırım için gerekli belgelerden harç ve damga vergisi istenmemesi gibi faydaları vardır.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir