İnşaat Muhasebesi Nedir?

İnşaat muhasebesi, inşaat işletmelerinin uymak zorunda olduğu kanunlara göre farklı muhasebe kurallarına ve finansal raporlamalara sahiptir. İşin niteliği, proje başına fiyatlandırma, dalgalanan işletme maliyetleri ve daha fazlası nedeniyle çoğu işletme için oldukça karmaşıktır.

İnşaat şirketlerinin gider takibi yapabilmesi ve giderleri raporlayabilmesi, projelere teklif sunabilmesi, maaş bordrosunu yönetebilmesi gibi muhasebe sorumlulukları vardır. İnşaat sektörü genellikle stabil bir iş yapısında değildir. Proje bazlı çalışılır. Ayrıca geçici işçiler çalıştığı için sabit bir maaş bordrosu bulunmaz. Gelir giderler sabit olmadığı için hesaplaması da zordur.

İnşaat şirketleri esnek bitiş tarihli sözleşmeler ile çalışır. Bu durum projenin zaman çizelgesini ve masraflarını etkiler. Bu gibi nedenlerle inşaat muhasebesi için defter tutmak zorunludur.

İnşaat Muhasebesi Nasıl Yapılır?

İnşaatlar, sürekli olarak para akışının olduğu, beklenmedik durumlar ile karşılaşılabilen, gerekli durumlarda geçici işçiye ihtiyaç duyulan bir sektördür. Bu durumda müteahhitlerin ya da inşaat muhasebesinden sorumlu kişilerin her şeyi kayıt altında tutması gerekir.

İşleri düzende tutmak için sorumlu kişi ilk olarak şirket hesabını ve kendi hesabını ayırmalıdır. Bunun için şirket adına bir hesap açılabilir ve gelir gider takibini daha kolay yapabilir.

İş maliyetlendirmesi, geliri giderler arasında doğru bir şekilde paylaştırma durumudur. Bunu doğru bir şekilde yapmak yapılan işte kar elde edilmesini sağlayabilir. İş muhasebesi yapımı için bu durum oldukça önemlidir.

Defter tutmaktaki belki de en önemli konu günlük işlemleri kaydetmektir. Gider takibini, borç ve alacak hesaplarını, işçilik ve malzeme masraflarını günü gününe kaydetmek şirket için kolaylık sağlayacaktır.

İnşaat muhasebesinde önemli olan adımlar doğru bir şekilde tamamlandığında vergi ödeme günlerinde sıkıntı yaşanmaz. Vergileri takip etmek önemlidir ancak doğru ve eksiksiz belge sunmak şirketi cezalardan korur.

Ayrıca inşaat kdv iadesi hakkında detaylı bilgi almanız da inşaat muhasebesi tutmanızda büyük fayda sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here