Dünyada ve ülkemizde son yıllarda hızla artan AVM kültüründe Başkent Ankara diğer illeri geride bırakarak zirveye oturdu. Ankara’da neredeyse her semte açılan büyük alış veriş merkezleri yüzünden bin kişi başına 284 metrekare AVM düşüyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre bin kişi başına düşen AVM alanında Ankara zirveye otururken Ankara’yı İstanbul, Bolu ve Karabük takip etti. İnsanların sosyalleşmesi ve yeşil alanın azalması tartışmalarıyla orantılı bir biçimde büyüyen AVM kültürü bir çok aileden tepki çekmeye devam ediyor. Çocuklarının yeşil alan, park kültürüyle tanışmadan AVM kültürüyle tanışması aileleri endişelendirirken, AVM’lerin içine açılan oyun alanları ve eğlence bölümleri insanları kendisine çekmeye devam ediyor.

Buna rağmen günümüzün vazgeçilmezlerinden biri olan AVM’lerin bu kadar çok olması ziyaret oranlarında bir azalmaya neden olmuyor, aksine AVM’ler her geçen gün kalabalıklaşmaya devam ediyor. AVM kültürünün artmasıyla artan sosyal hayat memnuniyetsizliği büyük şehirlerde baş gösterirken, sosyal hayattan memnun kesimlerin başında henüz AVM kültürü ile tam olarak tanışmamış iller geliyor. Sosyal hayatından en memnun şehir Kütahya olurken, Isparta ve Uşak bu ili takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir