Son dakika: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in “Artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz” açıklaması ve ardından Türkiye’den çıkmak isteyen mültecilerin engellenmemesi Birleşmiş Milletler’i harekete geçirdi. BM, uluslararası topluma “Türkiye’ye mülteciler konusunda desteği artırın” çağrısında bulundu.

İdlib’de 33 askerimizin şehit olmasının ardından Türkiye, Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilere müdahale edilmeyeceğini açıkladı. BM ise “Türkiye’ye mülteciler konusunda destek artmalı” çağrısında bulundu.

Dün akşam saatlerinde İdlib’den gelen acı haberler tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Esed Rejimi’nin hava saldırısında 33 askerimiz şehit oldu.

“MÜLTECİLERİ TUTABİLECEK DURUMDA DEĞİLİZ”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, dün akşam yaptığı açıklamada “Türkiye’nin yeni gelen mülteci baskısını taşıyamayacağını söylemiştik. Bu yapılan saldırılar neticesinde Türkiye’nin içindekiler Avrupa’ya doğru hareketleniyorlar. Mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz” ifadelerine yer verdi.

SINIRLARI AÇTIK

Türkiye, bu haberin ardından Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilerin engellenmeyeceğini açıkladı. Bu karar sınır kapılarının başta Suriyeliler olmak üzere mültecilere açılması anlamı taşıyor.

BM “TÜRKİYE’YE DESTEĞİ ARTIRIN” ÇAĞRISI YAPTI

Birleşmiş Milletler (BM), uluslararası topluma Suriyeli mülteciler konusunda Türkiye’ye verilen desteğin sürdürülmesi ve artırılması çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Babar Baloch, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, Türkiye ve İdlib’deki Suriyeli sivillere ilişkin açıklamalarda bulundu.

AA muhabirinin sorusu üzerine Baloch, Türkiye’nin 3,6 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığının unutulmaması gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Suriye’nin komşu ülkelerine Suriye’den gelen sivillerin “kabul edilmesi” çağrısında bulunduklarını anımsatan Baloch, “Dolayısıyla bu çağrımızı uluslararası toplumu da içine alacak şekilde genişletiyoruz. Türkiye’ye verilen desteğin sürdürülmesi ve hızlandırılması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here