Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan B.’nin, veteriner Ç.B.’ye(23) cinsel istismarda bulunması Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Olay yargıya intikal ederken yapılan soruşturmada Prof. Dr. Hasan B.’nin fakültedeki kız öğrencileri de taciz ettiği, soruşturma geçirdiği ortaya çıktı.

“Cinsel istismar-tecavüz-taciz” iddialarıyla gündeme gelen Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin yaşanan olayların hemen ardından şaşırtan ve kendi hocalarının da tepkisine neden olan bir son dakika “taciz önlemi” kararı aldığı ortaya çıktı.

Fakülte Kurulu, cinsel istismar tartışmalarından 10 gün sonra 19 Nisan tarihinde “Fakültemiz Anabilim Dalları’nca yapılmakta olan sözlü sınavların, biri kadın öğretim ellemanı olması kaydıyla en az iki kişiden oluşan bir jüri tarafından yapılması ve sınava girecek öğrencilerin tek başına sınava alınmamasına oy birliğiyle karar verildi” yönünde bir karar aldı.

Fakültede derslere giren profesörler, “Düne kadar tacizcileri koruyan fakülte yönetimi şimdi bütün hocalarına tacizci muamelesi yapıyor. Öğrenci ile hoca arasında güvensizlik yaratılıyor. Bu kararla öğrenci ile hocasının başına ahlak bekçisi konuluyor” tepkisi gösterdi.

Hürriyet’ten Fevzi Kızılkoyun’un haberine göre, bazı hocaların derslere girmek istemediği, istifasını isteyen hocaların olduğu öğrenildi. Gelen tepkiler üzerine ilk kararını geri çeken Fakülte Kurulu, 6 Mayıs tarihinde ikinci bir karara imza attı.

İkinci kararda ise “Görülen lüzum üzerine 19 Nisan 2019 tarih ve 5 sayılı Fakülte Kurulu Kararı’nın aşağıdaki şekilde değiştirilmesine oy birliği ile karar verildi. Fakültemiz Anabilim Dallarınca yapılmakta olan sözlü sınavların, en az iki öğretim üyesinden oluşan jüri tarafından (en az biri karşı cinsten olacak şekilde) yapılması ve sınava girecek öğrencilerin en az iki öğrenci olacak şekilde sınava alınmasına oy birliğiyle karar verildi” denildi. Bu kararın ardından fakültedeki bazı profesörlerin “Zan altında bırakılıyoruz” tepkisi gösterdiği öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here