Görme engelli vatandaşlarımızın yönlerini daha iyi tayin edebilmeleri için kaldırımlara çekilen sarı kabartmalı çizgiler yardımdan ziyade işkence oluyor.

Görme engelliler için yapılan sarı çizgiler Ankara’da eziyetten başka bir şey vermiyor. Özellikle yaya ve araç trafiğinin çok yoğun olduğu Kızılay gibi merkezi noktalardaki kaldırımlarda bulunan sarı çizgiler yer yer araçlar tarafından işgal edilirken, yer yer de parçalanmış ve sökülmüş olarak görünüyor. Sarı çizgilerin bir diğer olumsuz yanı ise çizgilerin tek yön olması. Kaldırımda es kaza sarı çizgide karşılıklı yürüyen iki görme engelli vatandaşımız çizgilerin tek şerit olması nedeniyle bir noktada karşı karşıya geliyor.

Özellikle ara sokaklarda kaldırımda park edilen araçlar sadece görme engelli vatandaşlarımızın değil normal yayların bile yürümesini engelliyor. Vatandaşlar kaldırımların araçlar tarafından işgal edilmesi yüzünden yola çıkarak araç trafiğinin içinden yürümek zorunda kalıyor.

Polis ve zabıta araçlarının da kaldırıma ve sarı çizgiler üzerine park ettiği araçları gördükçe eğitimin önce kamu görevlilerinden başlanması gerektiği durumu gözler önüne seriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.