18. Türk Tarih Kongresi başladı
18. Türk Tarih Kongresi başladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Atatürk’ün talimatlarıyla 1932 yılında başlatılan Türk Tarih Kongreleri Türk tarihinin en kayda değer hadiselerinin aydınlatılmasına büyük katkılar sağlamış, ülkeler ve halk arasındaki kültürel bağların kurulmasına ve geliştirilmesine de fevkalade olumlu hizmetlerde bulunmuştur” dedi.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu göre düzenlenen 18. Türk Tarih Kongresinin açılışı, Beştepe Insanlar Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Programa katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptığı konuşmada, “Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu eski başkanlarından Prof. Dr. Sadık Tural, ‘Mazi ile bağlantısını kesmiş bir cemiyet hafızasını kaybetmiş insana benzer’ derken aslında fevkalade isabetli bir tespitte bulunarak tarih bilincini milletin, ulusal benliğin, milli kültürün ve onlar için olmazsa olmaz bir unsur olduğunun altını çizmektedir. İşte ‘Milli benliğe sahip çıkmayan milletler başkalarının avı olur. Uygarlık o kadar bir ateştir fakat ona yabancı kalanları yakar, mahveder’ diyen Atatürk’ün talimatlarıyla 1932 yılında başlatılan Türk Tarih Kongreleri tam da bu bilinçle işlev görmüştür, Türk tarihinin en manâlı hadiselerinin aydınlatılmasına büyük katkılar sağlamış, ülkeler ve halk müziği arasındaki kültürel bağların kurulmasına ve geliştirilmesine de fevkalade olumlu hizmetlerde bulunmuştur” ifadelerini kullandı.

“Küresel emperyalizme karşısında müşterek bir duruş sergilenmeli”

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs ise konuşmasında, Türk Tarih Kurumu’nun kurulduğu günden bu yana Türk tarihinin derhal her alanında kayda değer ve kıymetli araştırmalara imza attığını vurguladı.

Türk ve İslam dünyasının zorlu ve çalkantılı bir dönemden geçtiğini söyleyen Örs, “İnsanlıktan zerre değin nasibi olmayan küresel yayılımcılık ve kaba kapitalizm dünyanın her yerinde yine Müslüman kanı dökmekte milyonlarca insanı yerinden, yurdundan etmektedir” diye konuştu.

Türk milletinin, emperyalist ve işgalcilere karşısında tarihin her döneminde gereken cevabı vererek milli asalet ve haysiyetini korumayı tekrar tekrar bildiğini ifade eden Örs, “İşte bugün de bütün Türk ve İslam dünyası, şanlı tarihinden sürat ve zorlama alarak basit ihtilafları ve anlaşmazlıkları bir kenara ayarlamak suretiyle her yerde bir araya gelmeli, küresel emperyalizme karşısında karşılıklı bir duruş sergilemeli, yalnızca Türklerin ve Müslümanların yok dünyadaki bütün mazlum milletlerin kurtuluş umudu almak için çalışmalıdır” açıklamasında bulundu.

“Türk Tarih Kurumu olarak amacımız milletimizin ve geçmişteki devlet ve devlet adamlarını ilk olarak kâğıda dökmek, yazdırmak kamuoyuyla paylaşmak olmuştur”

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ise konuşmasında, tarih biliminin birinci konusunun devlet ve devlet adamları olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Devlet adamları ve devletimiz geçmişten günümüze insanı merkez yaparak keza kendi insanını ayrıca öteki insanı yaşatmayı vazgeçilmez bir maksat edindi, bunu da tarihi icraatlarla dünyaya gösterdi, göstermeye de devam etmektedir. Türk Tarih Kurumu olarak amacımız milletimizin ve geçmişteki devlet ve devlet adamlarını ilk olarak yazmak, yazdırmak kamuoyuyla paylaşmak olmuştur. Bu doğrultuda Türk Tarih Kurumu araştırmalar yaptırıp kitaplar yayınlamaktadır. Atatürk’ün kurumu kurduğundan bugüne kadar yayınlanan kitapların sayısı 2 bini geçmiştir. Belleten’in 1937’den bugüne 294. Sayısını tamamlamaktayız.”

Türk Tarih Kurumu’nun çözüm bekleyen bir takım tarih konularını gündeme alıp sonuca bağlamaya çalıştığını ifade eden Turan, “Ermeni meselesinde olduğu gibi Türk tarihine yapılan bühtan ve iftiralar kurumumuzca cevaplandırılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Turan, kongrede yerli ve tanıdık olmayan bilim adamlarınca 700’e yakın ilan sunulacağını da sözlerine ekledi.

Konuşmaların arkasından Kongre Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konferansıyla devam etti.

29 ülkeden 800 bilim insanı katılacak

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu göre 1-5 Ekim tarihlerinde 18. defa düzenlenecek olan Türk Tarih Kongresi, Türk ve dünya tarihinin önemli konularının konuşulacağı 164 oturuma ve 7 sergiye ev sahipliği yapacak.

29 ülkeden 800 bilim insanının katılacağı kongre, iştirakçi sayısı ve içerik zenginliği bakımından son yıllarda düzenlenen tarih kongrelerin en kapsamlısı olacak. 1 Ekim’de Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konferansıyla açılan kongrede, Prof. Dr. Çağrı Erhan, Prof. Dr. Başarı Toprak, Prof. Dr. Yakup Mahmudov ve Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın’ın konuşmacı olduğu başlangıç paneli düzenlenecek. Kongre, aynı gün öğleden sonradan başlayacak oturumlarla dört gün her tarafında halkın katılımına açık olarak devam edecek. 18’inci Türk Tarih Kongresi, kapsamlı sergilere konut sahipliği yapması bakımından da Türk Tarih Kongreleri geleneğini sürdürecek. Kongre süresince Ermeni meselesi, Kudüs, Hala Sultan, Bâcıyân-ı Rûm, engelsiz tarih ve haritalarla tarihe seyahat temalı sergiler düzenlenecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here