Fizik Profesörü Dr. Demirköz, Ahmet Yesevi Üniversitesinde konferans verdi
Fizik Profesörü Dr. Demirköz, Ahmet Yesevi Üniversitesinde konferans verdi

Dr. Melahat Bilge Demirköz,

Yunus Emre Enstitüsü kadar yürütülen TABİP projesi kapsamında konferanslar tahsis etmek üzere gittiği Kazakistan’da Ahmet Yesevi Üniversitesinde “Türkiye’de Uzay Radyasyonu Testleri Oluşturma Projesi: Bir CERN Iş Birliği” konulu konferans verdi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Astana Yunus Emre Enstitüsü ve Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliğinde dün

Türkistan Yerleşkesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansa Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Umirbek Umbetov ve Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten’ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ile öğrenci katıldı. ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melahat Bilge Demirköz, ‘Parçacık Radyasyonu Oluşturma Laboratuarı’ isimli yenilikçi malzeme ve elektronik yapıların uzayda radyasyona maruz bırakılarak deneme edilmesi projeSİnin yürütücüsü CERN’de Türkiye’nin etkin proje üyesi olduğunu ve bu projenin Avrupa Birliğinde bu alanda geliştirilmiş ilk projelerden olduğuna aksan yaptı. Demirköz, “Proton Hızlandırıcı Projesi olarak da bilinen çalışma Türkiye’deki bir takım merkezi tesisin altyapısını kullanarak nükleer, uzay, afiyet ve savunma sanayisi için radyasyon testi yapılabilecek şekilde düzenlenmiştir. Bu laboratuvarda uzaya gönderilecek nükleer radyasyon detektörleri, güneş hücreli görüntüleme araçları, özel yapılmış radyasyon testi elektronik malzemeleri ve diğer dedektörler deneme edilmektedir” diye konuştu.

Demirköz, uzayda kullanılacak malzemeler için radyasyon miktarının hesaplanması ve analizinin yapılması, uygun deneme düzeneğinin kurulması, performans testleri, testlerin analiz edilmesi ve sertifikalandırma, aynı zamanlı olarak modül üretimlerinin yapılması ve raporlama uygulamaları konularında katılımcılara bir sunum yaptı.

Konferansın sonunda tavır yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Umirbek Umbetov, konuşmacı Prof. Dr. Melahat Bilge Demirköz’e teşekkürlerini ileterek armağan takdiminde bulundular.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here