Müziğin evrensel dili Keçiören'de yankılandı
Müziğin evrensel dili Keçiören’de yankılandı

Keçiören Belediyesi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından organize edilen müzik topluluğu ‘Al-Amal Korosu’na ve İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi’nin organize ettiği ‘Bizim Koro’ isimli müzik grubuna Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen konserle ev sahipliği yaptı.

Keçiören Belediyesi, Türk ve göçmen çocuklardan oluşan, müziğin evrensel değerini harmanlayan Bizim Koro ve Al-Amal Korosu’na verdiği destekle kültürel benzerliklerin ortaya çıkmasına ön üçgenin taban olmayan kenarı oldu. Irak’tan, Suriye’den ve Afganistan’dan gelen göçmenlerin çoğunlukta olduğu korolar, uzlaştırma ve insan haklarını dünyaya bağırmak için Keçiören Belediyesi öncülüğünde organize edilen konserle sesini duyurma fırsatı buldu. Sosyal ahenk ve kültürel etkileşim sağlanması için oluşturulan korolarda 12 ila 22 yaş grubundan çocuklar ve gençler yer alırken, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde organize edilen konser Türk ve mülteci davetlilerden yoğun ilgi gördü. Koroya yeralma için mülteci olma şartının dışarıya herhangi bir ön koşul aranmadığı kaydedilirken, Türkçe, Arapça ve İngilizce seslendirilen şarkılar davetlilere neşe saçan anlar yaşattı. Konsere Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Delege Yardımcısı Jean Marie ile İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi Başkanı Metin Çorabatır da katıldı.

7 bin mülteciye danışmanlık hizmeti

Keçiören Belediyesi, Birleşmiş Milletler Milletlerarası Göç Örgütü ile işbirliği yaparak 2015 yılında bünyesinde kurduğu ‘Göçmen Hizmetleri Merkezi’ yoluyla danışmanlık hizmeti vermeye başlamış, mültecilere karşın sosyal ahenk ve toplumsal kaynaşma desteği için kolları sıvamıştı. Keçiören Belediyesi hizmet binasında 2015’te faaliyete başlayan Göçmen Hizmetleri Merkezi, kurulduğu günden itibaren 7 bin mülteciye danışmanlık hizmeti verdi. Sosyal belediyecilik anlayışının öncüsü konumunda olan Keçiören Belediyesi, Göçmen Hizmetleri Merkezi ile iş, iş, sıhhat, hukuk, sosyal takviye, psiko-sosyal destek hizmetleri sağlayarak göçmenlerin hayatını kolaylaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Mültecilerin Türk kültürüne uyum sağlaması için verdiği destekle hem ulusal ayrıca de uluslararası mecrada adından sıkça söz ettiren Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Müziğin gücünün ve zenginleştirici etkilerinin tüm toplumlara yayılması için düzenlenen bu konser, sığınmacı çocukların kültürümüze uyum sağlaması açısından epeyce önemli. Keçiören Belediyesi olarak 2015’te Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü ile işbirliği içerisinde kurduğumuz Göçmen Hizmetleri Merkezi birçok mültecinin hayatını kolaylaştıracak danışmanlık hizmeti verdi. Mültecilerin ülkemizi kendi ülkeleri gibi benimsemeleri ve sosyal ahenksizlik yaşamamaları için Göçmen Hizmetleri Merkezimiz değişik organizasyonlarla çalışmalarını sürdürüyor. Koroların oluşturulmasında ve bu konserin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.