Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Altınköy sanatçılarını ziyaret etti. Türkiye’nin dört bir yanından sanatçıları ve zanaatkarları ağırlamaya devam eden Altınköy Açık Hava Müzesi, her ay birbirinden değerli konukları ziyaretçilerle buluşturuyor.

Altınköy, Edirnekari, Siirt battaniyesi işlemeciliği, iğne oyası, Bayat kilimi yapımı, sıcak cam sanatı, ahşap kaşıkçılık, dokumacılık, saraçlık ve naht sanatı gibi, çok sayıda unutulmaya yüz tutmuş sanat dalına tekrar hayat veriyor. Ziyaretçiler, birçok sanat ve sanatçı ile tanışma fırsatı yakalıyor.

Altınköy’de, kültürümüzü ve geleneklerimizi gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, “Bizim en değerli mirasımız; kültürümüz, geleneğimiz ve sanatımızdır.” dedi.

“Çocuklarımız kaybolmaya yüz tutmuş sanat dallarını yakından tanıyor.”
Atölyelerinde ziyaret ettiği sanatçılarla sohbet eden Başkan Tiryaki, düşüncelerini şöyle aktardı:

“Altınköy Açık Hava Müzesi, 100 yıl öncesinin köy kültürünü yaşatmakla beraber, unutulmaya yüz tutan, atalarımızdan kalan geleneksel sanatlara da hayat veriyor. Altınköy’de uzman ekipler, titiz çalışmalar yürüterek, Türkiye’nin her noktasından geleneksel sanatlarımızı yaşatmaya çalışan ustaları bularak Altınköy’e davet ediyor. Altınköy’ün bu etkinlikleri sayesinde, çocuklarımız, atalarımızdan bize miras kalan, unutulmaya yüz tutmuş sanat dalları ile tanışma fırsatı buluyor. Bunlar bizim en önemli değerlerimizdir. Belediye olarak, bu değerlere sahip çıkmak bizim öncelikli görevimiz… Çocuklarımız, gençlerimiz özellikle buraya gelmeli, sanatçılarımızı ziyaret etmeli.”

Dokuma ustası Mehmet Emin Yıldırım, Saraçlık (top dikimi) ustası Hüseyin Şentürk ve  ahşap oyma sanatı ustası İrfan Temekoğlu ise Başkan Veysel Tiryaki’nin ziyaretlerinden dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi.

Altınköy’deki atmosferden çok memnun olduklarını dile getiren ustalar, “Büyükşehrin içinde böylesine gerçek, böylesine organik bir köy düşünemiyor insan… Fakat buraya gelince görüyorsunuz ki Başkan Veysel Tiryaki, böyle bir köy inşa etmiş ve halka sunmuş. Burada olmaktan, sanatımızı burada insanlarla buluşturmaktan çok mutluyuz. Altındağ Belediyesi, sanata ve sanatçıya verdiği değer ile diğer belediyelere örnek durumda…” diyerek, emeği geçen herkese teşekkürlerini ilettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here