Ankara Ulus’taki tarihi Antik Roma Tiyatrosu‘nda gerekli önlemler alınmadığı için madde bağımlıları ve sokak hayvanlarının meskeni haline geldi. 2 bin yıllık tarihi Antik Roma Tiyatrosu 2009 yılında arkeologlarının kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkmıştı.

Antik Roma Tiyatrosu, ‘Ulus Tarihi Kent Merkezi’ projesi kapsamında aslına uygun olmadan gül kurusu rengindeki taşlar yerine beyaz mermerlerle Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilince, Kültür ve Turizm Bakanlığı arkeologları itiraz ederek çalışmaları durdurdu.

Bu sürecin ardından tiyatro çevresindeki yapılar yıkılarak bölge temizlenmeye çalışılsa da tarihi miras kaderine terk edildi. Uzun süredir çalışma yapılmayan ve hiçbir şekilde korunmayan tarihi tiyatro madde bağımlılarının yeni adresi oldu. Antik taşlar ve kazı çalışmaları sonrası ortaya çıkarılan kalıntılar çöplüğe dönerken, bağımlıların ateş yaktığı tiyatro her geçen gün zarar görüyor. İsmini vermek istemeyen bir vatandaş, 2 bin yıllık bir mirasın sahipsiz bırakıldığına dikkat çekerek, “Böyle bir miras başka bir ülkede olsa turizm durağı haline getirilirdi ancak bizde değer görmüyor” eleştirisinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here