Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi‘nce Ankara Çayı’nda başlatılan temizliğin 2 yıl içerisinde biteceği ve Ankara Çayı’nın temiz akması için gerekli önlemlerin alınacağı ASKİ Genel Müdürü Cumali Kınacı tarafından açıklandı.

Çaya atık su girişlerinin tamamen kapatılacağını belirten ASKİ Genel Müdürü Cumali Kınacı, “Ankara Çayı’na atıksu girişi tamamen önlenecek, çay temiz akacak” dedi. Çalışmalara ilişkin bilgi veren Genel Müdür Kınacı şunları kaydetti: “Çubuk Baraj çıkışından Ankara Çayı’na kadar olan 10 kilometrelik Çubuk Çayı’nda temizleme çalışmaları başladı. 2 yıllık bir çalışma sonucu atıksu girişleri için kuşaklama kollektörleri inşa edilecek, Ankara Çayı’na atıksu girişi tamamen önlenecek. Çay temiz akacak.”

Mogan ile Eymir gölleri arasındaki geçişin de temizleneceğini belirten Kınacı, “Mogan-Eymir arasındaki geçişin temizlenmesi çalışmaları başladı. Hedefimiz Ankara Çayı Projesi ile 2 yılda kirletici unsurları engelleyerek çayın temiz kalmasını ve temiz akmasını sağlamak. Projelerimizi bu yönde geliştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Hedeflerinin 2018 yılı sonunda su taleplerinin tamamını karşılamak olduğunu ifade eden Kınacı, “Ankara’daki küçük yerleşimler için su ihtiyaçlarını karşılama maksadıyla 105, park bahçe sulama maksadıyla 30 toplam 135 adet kuyu açılacak. Ayrıca 1 adet terfi merkezi ve 221 adet su deposu inşa edilecek. Hedef 2018 yılı sonunda su taleplerinin tamamını karşılamak” dedi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here