Ankaralıların merakla beklediği, yıllardır yapımı devam eden Başkentray bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle açıldı. Günde 520 bin yolcu taşıması hedeflenen Başkentray’ın 24 Nisan’a kadar da ücretsiz olduğu müjdesini bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi.

Ankara’nın iki ucunu birleştirecek Başkentray projesinde metro ve otobüste kullanılan Ankarakart geçerli olacak. Sincan ile Kayaş arasında hizmet verecek Başkentray’ın sefer süresinin 49 dakika olduğu belirtilirken, başlangıçta 15 dakikada bir sefer düzenleneceği açıklandı.

Yüksek hızlı tren, konvansiyonel tren ve banliyö işletmeciliği için gerekli trafik kapasitesi oluşturmayı amaçlayan Başkentray Projesi kapsamında Ankara-Kayaş arasında 4, Ankara-Behiçbey arasında 6 ve Behiçbey-Sincan arasında 5 hatlı sinyalli ve elektrikli yeni demiryolu inşa edildi.

Proje kapsamında 23 banliyö istasyonunun yapımı da tamamlanırken, bu istasyonlarda yolcuların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kapalı ticari alanlar oluşturuldu.

Başkentray’ın Yenişehir İstasyonu’ndan Kızılay Metrosu’na, Kurtuluş ve Maltepe istasyonlarından Ankaray’a yolcu aktarması mümkün olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir