Geçtiğimiz günlerde yeni çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nden öğretim görevlileri ihraç edilmiş bu durum kamuoyunda büyük tepki çekmişti.

Yapılan bu tepkilere Ankara Üniversitesi öğretim üyeleri de katılarak KHK’larla ihraç edilen akademisyenler için üniversite genelinde eylem planladılar. 200’e yakın akademisyenin katılımıyla gerçekleşen toplantının ardından 13 Şubat’tan 20 Şubat’a kadar ders boykotu gerçekleştirme kararı alındı.

Üniversiteden ihraç edilen akademisyenlerin odalarının da boşaltılmadığı öğrenilirken Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş‘e de tepki sesleri yükseldi. Akademisyenlerin ihraçlarından sorumlu tutulan Rektör İbiş, sosyal medyada da oluşturulan etiketlerle eleştirildi. İhraçlarla ilgili sesini çıkarmadığı ve sorumlu olduğu gerekçesiyle protesto edilen Rektör İbiş ise açıklama yapmaktan kaçındı.

Akademisyenlerin aldıkları ortak kararla 1 haftalık ders boykotuna diğer fakültelerden de destek gelmesi bekleniyor.

Akademisyenlerin ihracı ile ilgili geçtiğimiz gün HDP Milletvekili Mithat Sancar da bir konuşma yapmış ve bu konuşmada AKP’li akademisyenlere seslenmişti. Sancar’ın bu konuşması sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here