Suriye’de DEAŞ hedeflerini bombalayan Rusya’nın yanlışlıkla Türk askerlerinin bulunduğu binayı bombaladığı ve 3 askeri şehit edip, 11 askeri yaraladı.

6 ay önce girdiğimiz Suriye’de gerçekleştirdiğimiz Fırat Kalkanı harekatına Rus uçakları da havadan DAEŞ hedeflerini vurarak destek oluyordu. Türkiye’nin sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürdüğü Rus uçağının ardından iyileşen ilişkiler Suriye’de Rusya’yla beraber operasyon yapmaya kadar varmış ve karadan ilerleyen Türk birliklerine Rusya da havadan destek olmaya başlamıştı.

Bugün sabah 08:40 sıralarında Türk askerlerinin bulunduğu binaya gelen Rus bombası binayı yerle bir ederken 3 askerimizin de şehit düşmesine neden oldu. 11 askerimizin yaralandığı saldırıda yaralı askerlerimiz enkaz altından çıkartılarak tedavi edilmek üzere Türkiye’ye getirildi.

Fırat Kalkanı harekatı başladığı tarihten itibaren şehit sayımız 64’e yükseldi.

Yaşanan olayın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak başsağlığı dileklerini iletti.

Bu saldırının ardından sosyal medyada Rusya’ya tepkiler gösterilirken iktidar yanlısı gazeteler ve gazetecilerin olayla ilgili sert yorumlardan kaçınması ve Rusların yanlışlıkla vurduğunun altını çizilmesi sosyal medya kullanıcılardan büyük tepki gördü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here