1 yıldır Paralel yapıya karşı süren operasyonlar yurt genelinde artarak devam ediyor. Devlet içinde illegal yapılanma, hukuksuz dinleme yapma, kamu kurumlarına haksız yollarlar kendi adamlarını yerleştirme gibi kamuyu ilgilendiren suçlarla yargılanan bir çok kişiye karşı operasyonlar devam ediyor.

Soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla bugün 23 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Sabah saatlerinde başlayan operasyon Ankara, Kastamonu, Samsun dahil 23 ilde gerçekleştirildi. Usülsüz dinleme iddialarıyla başlayan operasyonda iddiaya göre içlerinde gazeteciler, yargı görevlileri, iş adamları ve siyasetçilerin bulunduğu 432 kişinin usulsüz olarak dinlendiğini tespit edildi. 46 kişiye karşı yürütülen operasyonda sadece 18’i yakalanarak emniyete götürüldü. Farklı illerdeki zanlılar da sağlık kontrollerinin ardından ifadeleri alınmak üzere Ankara’ya getirildiler. Şüphelilerin birçoğunun da yurt dışına kaçtığı tespit edildi.

İçlerinde emekli ve meslekten men edilmiş emniyet yetkililerinin de bulunduğu şüphelilerin ifade alma işlemi sürüyor.

Şüphelilerin içlerinde üst düzey siyasetçilerin ve üst düzey kamu görevlilerin bulunduğu çok sayıda kişiyi usulsüz dinlediği tespit edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here