Son dönemde git gide artan şehir telaşı ve stresi nedeniyle artık spor salonları ve pilates salonlarına kendisini atan özellikle masa başında günlerinin çoğunu geçiren beyaz yakalılar için pilates nedir, pilatesin faydaları nelerdir kısa bir yazı hazırlamaya çalıştık.

Her 10 kişiden 8’ i, yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altında kalıyor. Omurganın düzgün kullanılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu: duruş bozuklukları, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması yada bu pozisyonlarda sürekli olarak tekrarlanan hareketler; kaslarda gerilme, yorgunluk ve stres, ağrılı kas spazmlarına yol açıyor. Sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikâyetleri ortaya çıkıyor. Rehabilitasyon, vücudun kaybettiği yada eksik fonksiyonların yeniden kazandırılması olarak tanımlanabilir. Rehabilitasyonda, hastalık ya da yaralanma sonucu vücut işlevlerinden bir kısmını kaybetmiş olan kişinin, mevcut kapasitesini en iyi şekilde kullanarak, vücut işlevlerini en üst düzeyde yapabilir hale getirilmesi amaçlanır. Ankara pilates metodunu diğer egzersiz yöntemlerinden ayıran en önemli faktör rehabilite alandaki efektifliğidir. Pilates egzersizlerinde vücuttaki hangi kas grubunu çalıştırırsanız çalıştırın, önemli olan omurganın çevresindeki kasları o egzersiz esnasında eşit ve dengeli çalıştırmayı birinci kural olarak görmesidir. Gövde kaslarını güçlendirme üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Dolayısı ile omurga ve etrafı dengeli bir şekilde güçlenmektedir.

Ankara Hamile Pilatesi

Gebelik, kadının fiziksel, hormonal ve psikolojik açıdan birçok değişikliklerin yaşandığı uzun bir süreçtir. Gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve büyüyen bebeğin ağırlığı, annenin kas ve iskelet sisteminde bir takım değişikliklere sebep olur. Annede bel ve sırt ağrıları görülebilir, bağ dokusu gevşer, eklemler kolay yaralanabilir, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan ödem, karpal tünel ve tarsal tünel sendromuna neden olabilir. Hamilelik boyunca bebeğin ağırlığının yaptığı bası ve yerçekiminin etkisiyle pelvis tabanı yaklaşık 2.5 cm aşağıya çöker. Pelvik taban kaslarındaki bu sarkma anne adayına yaşam kalitesini düşüren daha birçok sıkıntı yaşatabilir.

Ankara Hamile Pilatesi doktorunuz izin verdiği sürece, gebeliğin 12 ve 16. haftası arasında başlanabilir, ortalama olarak haftada 2 veya 3 defa doğumunuza kadar güvenle devam edebilir, hamileliğinizi daha mutlu ve konforlu hale getirebilirsiniz:)

Ankara Aletli Pilates

Reformer Pilates’den  kısaca bahsetmek gerekirse; hareketli bir platform (yatak), ona bağlı ve farklı zorluk derecelerine sahip yaylardan ve yayların takılı olduğu ayak desteği (footbar) adı verilen parçalardan oluşur. Yayların oluşturduğu direnç vücut ağırlığı yerine kullanılır. Farklı zorluk dereceleri olan bu yaylar kişiye göre ayarlanır.

Reformer üzerinde, bütün kas gruplarını çalıştıracak egzersizler yapmak mümkündür. Ankara aletli pilates, hedefe doğrudan ulaşabilmek için profesyonel pilates ekipmanları arasından kullanabileceğiniz en doğru seçimdir.

Kaynak: Fizyofit & www.fizyofit.com.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here