Her gün yüzlerce otobüse ev sahipliği yapan ve binlerce kişinin şehirlerarası ulaşım ihtiyacına karşılık veren Konya Yolu üzerindeki AŞTİ‘nin mahkemenin Mamak’ı iptal etmesinin ardından Etimesgut’a taşınacağı konuşuluyor.

Doğu ve Batı olmak üzere ikiye bölüneceği ve biri Mamak, diğeri Sincan’a taşınacağı konuşulan şehirlerarası otobüs terminali ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs firmalarıyla anlaştığı ve yeni otogarın Etimesgut ilçesine yapılmasının kesinleştiği öğrenildi. Terminal’in yapımına başlanması için arazi arayışlarının sürdüğü de gelen bilgiler arasında.

Daha önce Mamak’a taşınması konuşulan ve gerekli girişimlerin yapılmadığı yeni terminal inşaatına Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmeleri Acenteleri Derneği dava açmış ve mahkemeyi kazanmalarının ardından ihale iptal edilerek proje askıya alınmıştı.

Ankaralıların merakla beklediği yeni otogar projesinin yeri ikili görüşmelerin ardından netleşmeye başladı. Otobüs firmaları otogarın, şehrin doğu yakası olan Mamak bölgesi yerine kentin güneybatı aksına taşınmasını talep etti. Bu talebi dikkate alan Büyükşehir, yeni otogar için Etimesgut ilçesi sınırlarında yeni yer arayışına başladı. Büyükşehir Belediyesi, aralarında Hazine arazilerinin de bulunduğu birçok alan üzerinde çalışmalarını yürütüyor.

Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmeleri Acenteleri Derneği‘nin yeni otogarın bu ilçede yapılması istemesinin en önemli sebebi, AŞTİ’ye giriş çıkış yapan otobüslerin daha çok Konya ve Eskişehir aksından gelmesi olarak gösteriliyor. Yapılan görüşmelerin ardından otogarın Konya Yolu ve Eskişehir Yolu’na yakın bir yere yapılması gündeme geldi. Büyükşehir, konu ile ilgili nihai kararını önümüzdeki günlerde verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir