Bugün Suriye sınırında hareketli dakikalar yaşandı. Türkmenlerin bulunduğu bölgeye jet gönderip vuran Rusya’ya geçtiğimiz günlerde sınırımız ihlal edilirse müdahale ederiz diye açıklama yapan Başbakan Davutoğlu’nun dediği oldu ve bir uçak Türk jetleri tarafından Suriye sınır bölgesinde düşürüldü.

Henüz milliyeti belli olmayan uçak hava sınırımızı ihlal ettiği gerekçesiyle Türk F-16’ları tarafından Bayırbucak bölgesine düşürüldü. Uçaktaki pilotların paraşütle atlayarak kurtulduğuna dair görüntüler de basınla paylaşıldı.

Suriye bölgesinde Türkmenlerin bulunduğu alana düşen uçağın hangi ülkeye ait olduğu henüz resmi olarak bilinmese de Rus uçakları olduğu tahmin ediliyor. Resmi açıklamanın kısa süre içerisinde Genelkurmay Başkanlığı tarafından açıklanacağı da belirtildi. Türkiye düşen uçakla ilgili de NATO ve Birleşmiş Milletler’e bilgi verecek.

Yapılan açıklamaya göre uçakların sınır ihlali yaptığı için uyarıldığı; fakat yapılan uyarıları dikkate almadığı için düşürüldüğü belirtildi.

Daha önce Türkmenlerin bulunduğu Bayırbucak bölgesini bombalayan Rusya’ya uyarıda bulunulmuş ve sınırımız ihlal edildiği takdirde düşüreceğimiz söylenmişti.

Şimdi merakla düşen uçakların hangi ülkeye ait olduğu bilgisi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.