Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa ederek Meclisin bağımsız Ankara Milletvekili olan Aylin Nazlıaka, ODTÜ arazisinden geçecek yeni yolu için ODTÜ ormanlarından 8 bin ağaç kesileceğini iddia etti.

Ankara’nın nadir yeşil alanlarından olan ODTÜ Ormanlarının rant uğruna yok edildiğini ifade eden Nazlıaka mevcut yolların değerlendirilebileceğini ifade etti.

“Kampüsün kuzey tarafında, Eskişehir Yolu’na paralel şekilde, Hazırlık Bölümü’nün arkasından geçen ve Öğretmenler Caddesi’yle A7 Kapısı arasında uzanan bir yol var. Bir de İncek’ten Bilkent Şehir Hastanesi’ne doğru kampüsün batı sınırına yaklaşık 250 metre mesafede kuzey-güney doğrultusunda bir yol uzanıyor. ODTÜ Koruma İmar Planı’nda kampüsün kuzey tarafından Eskişehir Yolu’na paralel olarak geçen yolun aç-kapa yapılmadan tünel olarak yapılacağı notu düşülürken, geçtiğimiz ay askıya çıkan planda bu notun olmadığı görülüyor.

Açılan yolların trafik yoğunluğunun azalmasında herhangi bir katkısı olmayacaktır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yol projeleri toplu taşıma ile halkın hayatını kolaylaştırmak için değil, trafiğe çıkan araç sayısını arttırmak içindir. Şimdi de ODTÜ ormanından yaklaşık 8 bin ağaç kesilmesi planlanıyor. Bu, Ankara’nın nefesini kesmek demektir. Ankara’da son 8 yılda raylı sistemi kullanan her üç kişiden biri metroya binmekten vazgeçti. Ankara’da nüfus artıyor ama toplu taşımada yolcu sayısı azalıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.